Balanc s Margit Slimákovou: zdravá strava je jen jedna, dobrá nálada vzniká i ve střevech

9. říjen 2018

„Mám pro vás dobrou zprávu, neexistuje žádná speciální komplikovaná dieta, která zabrání vzniku psychiatrických onemocnění, zdravá výživa je stejná pro všechny,“ říká Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu. Margit dlouhodobě propaguje stravu složenou z tzv. skutečných potravin. Takových, které nebyly průmyslově zpracovány vůbec nebo minimálně. V Česku jíme příliš cukru, omezení pšeničné mouky nám prospěje a dobrá nálada vzniká ve střevech.

„Po dvou až třech měsících na skutečné stravě začneme vnímat, co je pro nás individuálně nejlepší.“ I když se dají odlišit zdravé potraviny od méně zdravých, stejně si musíme odzkoušet, které nám budou více vyhovovat. Někdo bude chtít více bílkovin z oříšků a fazolí a jiný zase z masa. Rozdíl je také v tepelné úpravě, někomu svědčí vařené, jinému spíš syrové. „Pak jsou specifické potraviny jako káva a čokoláda, není pravda, že bychom je neměli jíst, je to opravdu individuální.“

Margit Slimáková

Průmyslově upravené potraviny často obsahují cukr, základní prozánětlivou látku v těle. Cukr je návykový a závislost na něm může být posílena geneticky. „Jsou lidé, kteří chodí kolem pekáče buchet, dokud ho celý nesní. Není to o výchově, vzdělání ani o inteligenci,“ popisuje zápas mnohých se sladkým Margit Slimáková. Čím více sladíme, tím větší je šance, že si vypěstujeme závislost. Zbavit se jí můžeme zvýšením podílu bílkovin a tuků na talíři.

„Hormon štěstí, serotonin, se vyplavuje, když se cítíme dobře. Když třeba hodně cvičíme. Myslelo se, že vzniká v mozku. Dneska víme, že většina vzniká ve střevech působením mikroorganismů.“ Proto je třeba o střeva pečovat, přímo ovlivňují náladu. „Pokud máte duševní potíže a nemá to zjevnou příčinu, stojí za to, zkusit se zaměřit na střeva. Nikdy nevíme, jak to může ovlivnit naše chování,“ říká Margit a podotýká, že je toho ještě hodně, co se o „ose střevo–mozek“ neví. Kromě kvalitních jogurtů se nabízí také fermentované, nakládané potraviny. Jejich příprava není zas tak složitá a výhody velké. Střevu škodí konzervanty, úspěšně totiž konzervují i lidská střeva.

Poslechněte si informačně velmi bohatý díl magazínu Balanc o stravování a zdraví se specialistkou na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákovou.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související