Balanc s Michalem Mynářem: Vztah vás neudělá šťastnými, pouze zesílí, co do něj vložíte

1. leden 2019

„Vlastní charakter je jedním z předpokladů budování dobrých vztahů, důležité je, že chceme dávat něco více než jen reagovat na naštvané poznámky. Že jsme připraveni být laskaví, vstřícní a respektovat druhého,“ říká o zdravých partnerských vztazích psychoterapeut Michal Mynář. Co dalšího je důležité pro dobré a funkční partnerství?

„Jedna z nejzásadnějších věcí ve vztahu je společná vize. Takový vztah má ambici a někam směřuje. K něčemu, co je pro oba hodnotné a cenné.“ Vize je rozhodnutí, jakým způsobem chtějí lidé spolu žít. Nejde tolik o konkrétní cíle, kterých se snaží dosáhnout. „Není to jako z Básníků u pana Nádeníčka, první dovolená v Jugoslávii, první dítě.“

Čtěte také

Michal Mynář ve vlastní praxi vypozoroval, že právě společná vize je jedním z nejdůležitějších předpokladů spokojeného vztahu. Neznamená to ale, že by oba partneři museli mít na svět stejné názory a totožný životní styl. Naopak, partner, který přemýšlí jinak, nám může ukázat celý nový vesmír.

„Dalším důležitým předpokladem je nesobeckost, ochota přemýšlet o svých potřebách a svých zájmech i ve vztahu k druhému a neprosazovat jen sebe.“ Neznamená to ale, že dobrý partnerský vztah mohou mít jen lidé, kteří jsou zralí. Právě ve vztahu s druhým mohou zjistit, v čem jsou nezralí, na čem musí pracovat.

„V závislém vztahu od druhého požadujeme něco, co bychom si měli poskytnout sami.“ Jedná se o vztahy nezralého člověka, čili vlastně dítěte. Odpovědnost sami za sebe přenášíme na druhé a činíme je zodpovědné za to, jak se cítíme. Takové vztahy mohou být sice pevné, ale partnerům v nich není dobře, rozhodně ne dlouhodobě.

Pusťte si magazín Balanc o vztahové vizi, zralosti a partnerských ambicích.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.