Balanc s Michalem Mynářem: Vztah vás neudělá šťastnými, pouze zesílí, co do něj vložíte

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pár - dvojice - mladí lidé

„Vlastní charakter je jedním z předpokladů budování dobrých vztahů, důležité je, že chceme dávat něco více než jen reagovat na naštvané poznámky. Že jsme připraveni být laskaví, vstřícní a respektovat druhého,“ říká o zdravých partnerských vztazích psychoterapeut Michal Mynář. Co dalšího je důležité pro dobré a funkční partnerství?

„Jedna z nejzásadnějších věcí ve vztahu je společná vize. Takový vztah má ambici a někam směřuje. K něčemu, co je pro oba hodnotné a cenné.“ Vize je rozhodnutí, jakým způsobem chtějí lidé spolu žít. Nejde tolik o konkrétní cíle, kterých se snaží dosáhnout. „Není to jako z Básníků u pana Nádeníčka, první dovolená v Jugoslávii, první dítě.“ Michal Mynář ve vlastní praxi vypozoroval, že právě společná vize je jedním z nejdůležitějších předpokladů spokojeného vztahu. Neznamená to ale, že by oba partneři museli mít na svět stejné názory a totožný životní styl. Naopak, partner, který přemýšlí jinak, nám může ukázat celý nový vesmír.

Romantická láska zničila vztahy, lidé se neumí seznamovat ani spolu žít

pár - vztah - mileniálové

Dvě nejdůležitější životní rozhodnutí. Co dělat a s kým žít. Jedno je velmi dobře prozkoumané a v západní společnosti mu věnujeme mnoho času. Od základní školy žáci a žákyně dostávají informace o všech možných zaměstnáních, která by jednou mohli mít. Školy by v nás měly objevit a rozvinout talenty a dovednosti, které budeme uplatňovat v práci až do konce života. Na základě sebepoznání si vybereme svůj obor, svoje místo ve světě. Proč stejným způsobem nepřistupujeme k partnerským vztahům a necháváme je na náhodě a víře v romantickou osudovou lásku?

„Dalším důležitým předpokladem je nesobeckost, ochota přemýšlet o svých potřebách a svých zájmech i ve vztahu k druhému a neprosazovat jen sebe.“ Neznamená to ale, že dobrý partnerský vztah mohou mít jen lidé, kteří jsou zralí. Právě ve vztahu s druhým mohou zjistit, v čem jsou nezralí, na čem musí pracovat.

„V závislém vztahu od druhého požadujeme něco, co bychom si měli poskytnout sami.“ Jedná se o vztahy nezralého člověka, čili vlastně dítěte. Odpovědnost sami za sebe přenášíme na druhé a činíme je zodpovědné za to, jak se cítíme. Takové vztahy mohou být sice pevné, ale partnerům v nich není dobře, rozhodně ne dlouhodobě.  

Pusťte si magazín Balanc o vztahové vizi, zralosti a partnerských ambicích.

Spustit audio
autor: Petr Bouška

Odebírat podcast

Související