Best of Rozhovor MM 2020. Herečky Holubová a Boková, vědec Juračka nebo novinář Dědek

4. leden 2021
Rozhovor VR a MM

Celkový počet zpovídaných osobností v Rozhovoru Veroniky Ruppert a Martina Minhy se loni zastavil na čísle 37. Moderátory, kteří pro vás každý týden připravují obsáhlé povídání s inspirativními lidmi z oblasti kultury, sportu, umění či vědy, nezastavila ani pandemie koronaviru. Často opustili studio a za respondenty se v roušce vydali do parků, městských pasáží i domovů. Na které rozhovory dostal Martin Minha od posluchačů nejvíc reakcí? Poslechněte si jeho loňský výběr.

Když jsem v dubnu – v průběhu první vlny epidemie – kvůli zavedeným opatřením vyrážel do Hořovic pro rozhovor s přírodovědcem a fotografem Petrem Janem Juračkou, ještě jsem netušil, že budu studio opouštět pravidelně i v následujících několika týdnech. S hydrobiologem jsme se nakonec dotkli témat týkajících se ochrany naší planety i možných důsledků aktuální celosvětové pandemie.

Čtěte také

„Výrazně poklesla letecká doprava a znečištění z průmyslové výroby. Pro mě je úžasné sledovat, jak je příroda schopna poměrně rychle ožívat v místech, která už jsou jinak totálně mrtvá. V důsledku by tato pandemie mohla lidstvu i pomoct,“ říkal uprostřed hořovického lesa Petr Jan Juračka.

Ve stejný měsíc jsem se v pražské pasáži Paláce Fénix na Václavském náměstí potkal s herečkou Evou Holubovou. Náš rozhovor nakonec trval déle než hodinu. Kromě problémů současného světa se herečka rozpovídala o přátelství s Václavem Havlem nebo o svých hereckých začátcích.

Čtěte také

„Když jsem měla jít v Malostranské besedě poprvé na jeviště, tak jsem se rozbrečela. Chytla jsem Vorla za krk a řekla jsem mu, že tam nejdu. On mi řekl, že půjde se mnou a že si to užijeme. A to mi strašně pomohlo,“ vyprávěla Eva Holubová zlomovou životní zkušenost. Od té doby si dává pozor na to, koho si k sobě připustí a od koho zrovna přijímá kritiku.  

Rozhovor s novinářem Honzou Dědkem zhlédlo na YouTube kanále Radia Wave víc než 41 tisíc diváků. V únoru 2020 jsem s ním porovnával dnešní práci novináře s tou v 90. letech, ptal jsem se ho na názor na současnou českou hudební scénu i na jeho nezapomenutelné rozhovory se světovými hvězdami.

Čtěte také

„V Čechách nebyla v 90. letech nastavena žádná pravidla. Nevěděli jsme, jak funguje západní svět. Nebyly tu role agentů, manažerů, promotérů. Všechno vznikalo na zelené louce,“ říkal Dědek.

Herečka Jenovéfa Boková přijala mé pozvání v listopadu – jen pár týdnů po televizní premiéře minisérie Herec, ve které excelovala v roli Anežky. Kromě Herce jsme se bavili také o nástraze přepracovanosti, o tom, proč preferuje film před divadlem, ale i o „pozitivní“ stránce pandemie.

Čtěte také

„Ačkoliv se za to až stydím, přiznávám, že mi to přineslo spoustu pozitiv. Měla jsem čas na sebe i na své blízké. Osobně si nemůžu stěžovat, ale samozřejmě mě strašně mrzí, že někteří kamarádi nemají na složenky nebo se jim zavírají kavárny a hospody,“ říkala Jenovéfa.

Proč si vědec Petr Jan Juračka myslí, že žádná ochrana planety neexistuje? Jaký výlet po České republice by doporučil? O jaké roli stále sní Eva Holubová? Co může podle ní udělat dlouhá pauza s psychikou herců? Jak může podle Honzy Dědka uspět česká kapela v zahraničí? Může někdo ze současných zpěváků napodobit úspěch Karla Gotta? Proč se herečka Jenovéfa Boková v některých rozhovorech necítí komfortně? A kterou roli by nikdy nepřijala? Dozvíte se ve výběru Rozhovorů Martina Minhy z roku 2020.      

autor: Martin Minha
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.