Bez tlaku na politiky je jedno, že nedám dítěti do pití brčko. Jak rodiče vnímají klimatickou krizi?

dítě ve městě - smutné dítě
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy dítě ve městě - smutné dítě

Klimatická krize je celosvětový problém, který bohužel nejvíce dopadá na ty nejmladší. Mnoho rodičů znepokojuje současný stav životního prostředí natolik, že mají obavy o budoucnost svých dětí a o podobu světa, ve kterém budou jednou žít. Některé páry dokonce přemýšlí, jestli děti z tohoto důvodu vůbec mít.

Proto jsme se v Houpačkách s mladými matkami Marií a Michaelou bavily právě o tom, jestli mají strach z negativních dopadů klimatické krize na životy svých dětí, a hlavně o tom, jak s tímto strachem bojují a snaží se změnit věci k lepšímu. 

Černobyl a klimatická krize. Ani za třicet let se politici nezbavili neschopnosti a zaslepení mocí

Černobyl

Černobyl sloužil desítky let jako memento neschopnosti komunistů, cynismu totalitárního zřízení, sovětského šlendriánu a hlavně zadržování informací, které tradičně provází jak jaderný průmysl, tak nedemokratické režimy. Nová, oceňovaná minisérie HBO teď ale prostřednictvím černobylské tragédie sžíravě a kriticky komentuje zejména naši současnost. Ne tu jadernou, ale klimatickou.

Stačí dětem vysvětlovat, že musí šetřit vodou a proč se mají vyhýbat jednorázovým plastům? Od praktických otázek, jak přežít s malým dítětem červnová tropická vedra nebo snížit uhlíkovou stopu při nakupování, se s Marií a Michaelou dostáváme i k tomu, že samotné uskromnění se v individuální spotřebě nebo třídění odpadu nestačí k tomu, aby se svých obav zbavily. „My třeba nemáme auto, a když nestíhám, jezdím často po Praze taxíkem. A můj ideální scénář je ten, že se přijme nařízení a taxi budou na ekologický pohon, budou napájené nejlépe z alternativních zdrojů. To jsou kroky, které může udělat někdo jiný než jednotlivec, a společnost by je měla přijmout,“ vysvětluje Marie svou vizi toho, kam by se věci měly posouvat.

„Můžeme toho dělat dost, ale je to hrozně vyčerpávající. Můžeme udělat spolky, scházet se a tlačit na ty politiky. Ta městská úroveň je ale základ. Nejdřív se musíme naučit jednat s tím okolím, tam, kde žijeme. A je to jedno, jestli seš ve městě nebo na vsi, tak chceš, aby kolem tebe neležela mrtvá zvířata, suché pole, prach a špína,“ dodává Michaela. Všechny houpačky se ve studiu shodují, že rodiče by za zmírnění dopadů klimatické krize měli bojovat, a bez neustálého tlaku na politiky od lokální po celostátní úroveň to nepůjde.

Jsou klimatické změny důvodem k odmítnutí přivést děti na svět? A jak v dětech probudit povědomí a zodpovědnost za stav životního prostředí? I o tom jsme debatovaly v novém díle Houpaček. Poslechněte si celý záznam s Martinou Poliakovou, Michaelou Trtíkovou Vojtkovou a Marií Lukáčovou.

Spustit audio

Související