Blízký východ je pestrá mozaika světů. Žádný z nich není černobílý, říká arabistka a cestovatelka Lenka Hrabalová
Hory. Jídlo. Různorodost. Arabistka, íránistka, cestovatelka a tlumočnice Lenka Hrabalová, mj. autorka knihy Saharské příběhy, vypráví o Blízkém východě.
„Na Blízkém východě se nedá nejíst,“ říká Lenka Hrabalová s tím, že na cestách po regionu vždy kvůli místním pochoutkám přibere. Líčí také krásu tamějších hor a vstřícné zážitky ze stopování.
„Když lidé v Kurdistánu vidí blonďatou Evropanku stopovat na krajnici, musím odmítat mnohá pozvání na oběd, na přenocování, nebo že mi zaplatí lístek na autobus a podobně,“ říká. „Vlasy si zakrývám jen tam, kde je to povinné, takže především v Íránu a na zvláštních místech, kde je to předepsané,“ tvrdí.
Dobře se připravte
„Na cestu po Blízkém východě je především dobré se připravit. Měli byste vědět, kam jedete a co tam hodláte dělat. A to nejenom kvůli bezpečnostní situaci. To je rada číslo jedna,“ radí Lenka Hrabalová, která ve svých článcích například výrazně problematizovala heroický a idylický obraz Kurdů v západních médiích. Kam by v současnosti doporučila vyrazit?
Výprava, které si dodnes nejvíc cení, je cesta „stopem přes tři Kurdistány“. Íránský Kurdistán je podle ní nádhernou oblastí s terasovitými vesnicemi a udržovanými políčky. Hory má obecně nejraději. V cestovatelském magazínu Radia Wave mluví například o pohoří Zagros.
Nekonvertovatelný materiál
Její největší cestovatelský sen je neprozkoumaný, neznámý Čad, kam by se ráda v blízké budoucnosti vypravila. Stejně jako do Saúdské Arábie. Mekku ale jako ateistka vynechá. „Jsem totiž nekonvertovatelný materiál,“ říká s úsměvem. „Vím o nevěřících, kteří v Mekce byli, ale mně by to přišlo vůči věřícím poutníkům neslušné.“
Poslechněte si kompletní záznam rozhovoru o Blízkém východě s Lenkou Hrabalovou v Casablance. Podívejte se na fotky a přečtěte si víc na jejím webu s podtitulem Hlavou v oblacích, srdcem v Orientu.
Související
-
Všude je to krásné a na cestě nikdy nejsi sám, říká Olga Džulajová o Íránu a stopu ve Střední Asii
Olga Džulajová strávila 4 měsíce v Íránu, který si zamilovala. Když se vrátila, věděla, že chce dál cestovat. Vyrazila stopem do Střední Asie.
-
Pouť do Mekky pro mě byla spirituální i cestovatelský zážitek, říká český muslim Richard Ott
Český architekt Richard Ott se vloni vydal na pouť hadždž do Mekky, nejsvětějšího místa islámu. Jak celou událost vnímal jako věřící i jako cestovatel?
-
V Jemenu se jmenuju Ohňostroj, říká lékař bez hranic Tomáš Šebek
Český lékař bez hranic Tomáš Šebek pokřtil svoji knihu Nebe nad Jemenem, ve které vypráví zážitky z letošní mise v zemi, kde už několik let trvá humanitární katastrofa.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.