Bojím se, že míříme k fašistické teokracii, komentuje Roe vs. Wade Američanka s českými kořeny
Nejvyšší soud Spojených států zrušil federální právo na potrat dané skoro padesát let starým verdiktem. Jednotlivé státy teď budou o interrupcích rozhodovat samy, což v některých případech už teď vede k jejich zákazu. Caroline Sykora je umělkyně, odborářka a středoškolská učitelka v Bronxu. Politiku USA může díky svým českým rodičům srovnat s evropskými zákony a zkušenostmi.
„Tohle rozhodnutí ještě víc rozděluje společnost na levicový a velmi pravicový, až fašistický tábor,“ popisuje aktuální situaci Caroline. Vzhledem k tomu, jaký má americká společnost vztah k ozbrojování, chápe i strach ze vzrůstajících nepokojů. „Třeba na Rhode Islandu, v den, myslím, že to byl pátek, kdy soud zrušil Roe vs. Wade, republikánský kandidát několikrát udeřil do obličeje kandidátku za demokraty,“ upozorňuje Sykora.
Čtěte také
Sama žije v New Yorku, stejně jako většina dětí a teenagerů, které učí, takže vnímá, že se jich to zatím netýká. Přiznává ale, že politický systém, který umožnil Nejvyššímu soudu tuto změnu nastolit, bude mít vliv i na velmi mladé lidi. „V některých jižních a středozápadních státech jsou už teď zakázány určité knihy ve školách. Knihy, které mají co do činění s tématem trans lidí nebo rasistickou minulostí USA, a bude to pokračovat,“ popisuje Caroline svoje obavy.
Státy, které už teď potraty zakazují, také zároveň s restrikcemi nenabízí jakoukoli formu podpory zajišťující zabezpečení žen nucených k porodu. „Takhle Státy ukazují svou brutalitu v těch nejživějších barvách. Je to ideologické rozhodnutí a nic víc. Připadá mi to jako nábožensky podložené rozhodnutí a určitě v tom je nějaká kontradikce,“ dodává.
Proč uvažují levicově orientovaní obyvatelé USA o emigraci? A z jakých dalších kroků mohou mít obavy? To zjistíte v rozhovoru.
Související
-
Zákaz potratů v USA nepomůže nikomu, jen zhorší situaci chudých žen
Prolomení federálního práva na potrat může vyústit v zákaz potratů ve 26 státech USA. Život to může zkomplikovat všem ženám, nejvíc ale dopadne na ty už dnes znevýhodněné.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.