Boty v pytli, hadi a dámská pánská móda: trendy a mladá generace z Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku

5. září 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Práce Dominiky Kozákové na MBPFW podzim 2018

Jaké módní trendy rezonovaly v kolekcích i mezi návštěvníky nejsledovanější české módní události podzimu? S jakými nápady přišla nejmladší generace českých designérů, jak se mění podoba streetstylu a jaké motivy si nová pánská móda začíná půjčovat z dámského šatníku?

Módní přehlídky MBPFW tentokrát naplnily čtyři dny a představily nejmladší i střední generaci českých designérů a zahraničních hostů. V dnešní, první půlce reportu Modeschau z Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku se soustředíme na módní trendy a na kolekce mladých návrhářů. Na ostřílené lokální módní značky s dlouholetými zkušenostmi se těšte příští týden.

Trendy podle módních odborníků odráží ducha doby a náladu ve společnosti. Nejmladší generace designérů na MBPFW přišla s divokou a záměrně přestřelenou a provokativní vizí módy, která revoltuje proti genderovým očekáváním a klišé. Jejich kolekce a pojetí shows dýchaly otevřeností k jinakosti a svobodou ve vyjadřování vlastní osobnosti a sexuality. K extravagantní a expresivní pestrobarevné vlně se hlásí fashion design Dominiky Kozákové, Vivien Babicové, Lukáše Krnáče a Kristýny Coufalové, ale také zahraničních hostů z tokijské Bunka či absolventů holandské univerzity ARTEZ nebo španělské značky Outsiders Division.

Dalším výrazným trendem je prolínání dámské módy do pánské. Že se elegantní i streetwearové oděvy pro kluky inspirují prvky z dámské módy, bylo dobře vidět v kolekcích Adama Kosta nebo Jana Černého (pro kterého jsme v přímém přenosu vysílali speciální hudební mix Modeschau k přehlídce a také jsme ji živě streamovali na FB Modeschau). Poslechněte si v našem trend reportu, jak Adam Kost a Jan Černý pracovali s tunikami, plisé nebo barevností a jak o propojování pánské a dámské módy uvažují. V příští Modeschau se zastavíme u toho, jak dámský šatník rezonoval v kolekci známé a zavedené české značky pánské byznysové elegance Blažek. 

Kde se vzal trend, který pracovně nazývám boty v pytli“, a jaký je jeho význam, netuším. Na MBPFW byl každopádně vidět hned v několika kolekcích a jednou dokonce vzbudil kontroverzi a nařčení z kopírování jiných bot v pytli z jarního fashion weeku. Je možné, že zahalování do různých průhledných, síťovaných nebo plastově působících návleků souvisí s trendem transparentních topů, kabátů a nejrůznějších přehozů a ochranných obalových vrstev, které se letos objevují napříč dámskou i pánskou módou (viz například styling Gucci aw/18).

Různé varianty práce s průsvitnými vrstvami na oděvu byly v podstatě ve všech kolekcích. Boty v pytli jsme viděli u Zoltána Totha v rámci přehlídky UMPRUM (viz report z červnové premiéry) i ADO (viz report z premiéry na Exist v červnu), v modelech japonských studentů z tokijské BUNKA a ve variantě síťky natažené přes sneakers u značky LAFORMELA. Právě v kolekci LAFORMELA také rezonoval nejsilněji trend, který byl masivně zastoupený i v outfitech publika MBPFW – falešná hadí kůže na doplňcích i oděvech. Antonína Soukupa z designérského dua LAFORMELA jsem se zeptala, jaké trendy podle něj aktuálně nejvíc fungují a jaké naopak doznívají a končí. Poslechněte si jeho názor v trend reportu Modeschau.

Playlisty:

Pondělní speciál k show Jana Černého Egotrip:
Bad Gyal – Internationally
Ytem – Chute
Mix Modeschau / NEORU pro přehlídku Jana Černého ss/19, Egotrip na MBPFW
Dinamarca – Dino
Cuyo – Care Con Flare
Mechatok – All My time
Thirstpro – You should have of let me baby
Nick Leon – Totem
Siete Catorce & Amazondotcom – A party that fits in your pocket 

Úterní trend report:
Leikeli 47 – Money (Ballo edit)
Soda Plains – She Has All Kinds of Temperatures
Wasted Fates – Copa Mundial
Rykt – Early Refrection
Samuelspaniel – Sirocco x Pluto (Bluma edit)
Fantome – Amour Ha (Niska x Rizzla x Evian Christ)
Worli – Newgate

Spustit audio