Byl tady hlad po svobodných místech. Uplynulo 20 let od vyklizení pražského squatu Ladronka

27. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Squat Ladronka byl centrem nezávislé kultury

Kalendárium Špína opět zasahuje, tentokrát jsme se rozhodli připomenout si jednu smutnou událost. Letos v listopadu totiž uplynulo neuvěřitelných 20 let od momentu, kdy Praha přišla o místo, které bylo v 90. letech i díky poloze mezi Berlínem a Vídní zásadním bodem pro středoevropskou DIY kulturu. O roli, odkazu a vyklizení squatu Ladronka jsme si povídali s jedním z jeho tehdejších obyvatel – Ivošem Mathém.

K obsazení usedlosti Ladronka, která byla v roce 1964 prohlášena kulturní památkou a od 70. let chátrala, došlo v roce 1993. Na místě vzniklo autonomní kulturně-sociální centrum. V té době v Praze fungovalo více obdobných zasquatovaných míst, ať už se jednalo o Dům U Zlaté lodě, nebo domy ve Střešovičkách, kde působil spolek Medáků. Komunita okolo Ladronky se starala o dům, organizovala přednášky, workshopy a koncerty místních i zahraničních kapel.

„Ladronka nebyla na rozdíl od jiných squatů například mimo Česko žánrově vyhraněná, ale byla dost pluralitní, potkávali se tam například technotravelleři, probíhaly punkové akce i sociologické debaty,“ popisuje Ivoš. Výhodná pozice mezi Berlínem a Vídní totiž přiváděla na Ladronku kapely z celé Evropy, část z nich jsme si ve Špíně připomněli díky playlistu, který nám Ivoš k povídání o Ladronce přinesl.

Vyklízení Ladronky policií

9. listopadu 2000 ovšem došlo k násilnému vyklizení za pomoci policie. Teorie, proč k tomu tehdy došlo, se různí a objevují se různé spekulace. Jednou z nich je například i to, že se jednalo o jakousi „odplatu“ za protesty během zasedání Mezinárodního měnového fondu, popřípadě o součást mocenských bojů na pražské radnici.

Čtěte také

I přes odpor komunity, snahu vymyslet, jak získat dům do péče, a solidární akce pořádané napříč Evropou se Ladronku nepodařilo udržet. Skončila tak jedna éra, naše povídání se ovšem netočilo pouze kolem pouhého vzpomínání, ale i kolem vlivu, jaký měla Ladronka, popřípadě její odkaz na další autonomní centra, která v Praze vznikla a podařilo se je déle či krátce udržet – jako tomu bylo v případě vily Milada nebo Kliniky.

Proč byla Ladronka ve své době tak zásadní? Které squaty fungovaly paralelně s Ladronkou? Jak se proměnil za posledních dvacet let vztah české společnosti ke squattingu? Dá se nějak tehdejší atmosféra srovnávat s událostmi okolo vyklizení squatu Klinika? Jaké zábavné historky z kulturního života Ladronky Ivošek připomněl? Která kapela musela svého člena do Česka doslova propašovat? A jak vlastně probíhalo samotné vyklizení? Poslechněte si celou Špínu ze záznamu!

Playlist:

Chaos UK – The Alcoholic (Slap Up Records, 1993)
Zion Train – Babylon's Burning (China Records, 1996)
Fleas & Lice – Fuck Chirac (Ecolution, 1996)
Sick On The Bus – Fuck Politics (self-released, 2018)
2000DS – Reality (Scrap Records, 1992)
Davová psychóza – Epitaf pre Boha (Masaryk´s, 1998)

Spustit audio