Černý humor a perfektní plán: rozhovor s fotografkou Bárou Prášilovou

Bára Prášilová pro Vavavoom Perfumery
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bára Prášilová pro Vavavoom Perfumery

Perfekcionistka, která jednu fotku připravuje klidně tři týdny, a pak jen třikrát zmáčkne spoušť. Taková je Bára Prášilová, která vytváří poetické, hravě barevné a vtipné fotografické obrazy. Přinášíme rozhovor o módní fotografii, plakátech pro Národní divadlo a o zahraničních ambicích mladé české fotografky.

„Módu jsem nejdřív začala fotit reportážním a dokumentárním způsobem. Postupně jsem ale zjistila, že si chci záběry víc manipulovat. Pak už byla poměrně rychlá cesta k práci s Photoshopem,“ říká Bára Prášilová. Na jejích fotografiích uvidíte legračně přeskládaná a manipulovaná lidská těla, dort, který kouří cigarety, nebo superdlouhé oživlé copy, které evokují hady, švihadlo nebo provazovou bondáž.

„Při focení neimprovizuju, díky tomu jsem poměrně rychlá, protože mám vše maximálně připravené. Příprava může trvat několik týdnů, podobně jako postprodukce. Na place pak ale pro jednu fotku třeba jen třikrát zmáčknu spoušť,“ popisuje Bára Prášilová. Pracuje jak s profesionálními modelkami a modely, tak s lidmi z ulice. „Zajímají mě lidské tváře, nezáleží mi na tom, jestli jsou z agentur, nebo ne. Profesionálové to ale zvládají lépe, protože svým modelům vytvářím zcela jinou identitu, nechci po nich často žádné emoce. Nejsou na fotografiích sami za sebe, stanou se objekty, se kterými pracuji. Rozhodně to ale neznamená, že mi nezáleží na jejich pohodlí. Jen musí vydržet dlouho sedět v nějaké často dost zkroucené poloze,“ směje se fotografka.

Vedle výrazné pastelové barevnosti patří k leitmotivům fotek Báry Prášilové osobitý černý humor a hravost. V kombinaci s perfekcionistickou kontrolou nad každým milimetrem záběru vznikají fotografie, které hned na první pohled upoutají a pobaví. „Práce na fotografiích pro mě začíná skicováním nápadů, přestože neumím moc dobře kreslit. Když nápady klienty zaujmou, pracujeme dál na rekvizitách a stylingu. Ráda se do těchto věcí pouštím sama, i když na to většinou můžu mít lidi. Nedávno jsem třeba pro časopis na téma mořský vlk vymyslela pánského motýlka, kterého jsem sešila z rybích ploutví. Tyhle hry mě neskutečně baví.“

Z kolekce fotografií pro Zuzanu Kubíčkovou

Bára Prášilová studovala fotografii na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Vedle několika prestižních lokálních ocenění jako Czech Grand Design je její práce dobře hodnocená i v zahraničí, mimo jiné na New York Photo Awards nebo nejnověji na PDN Photo Annual Awards, kde byla čerstvě oceněna jako vítězka kategorie Advertising & Corporate Work. Prestižní soutěž vyhrála s plakáty pro Národní divadlo, na kterých spolupracovala s grafickým studiem Ex Lovers. Už několikrát byla oceněna na soutěžích Hasselblad a stala se ambasadorkou této prestižní značky fotoaparátů.

Letošní léto tráví Bára Prášilová pracovně a čím dál víc se orientuje na zahraničí. „Tady vlastně hraju takovou okresní ligu a ráda bych zjistila, jestli jsem schopná se posunout i někam dál. Momentálně jednám o zastoupení v Londýně a chystám se na cestu do New Yorku, kde mě čekají velmi zajímavá setkání. Nechci ale zatím být úplně konkrétní.“ Poslechněte si více v rozhovoru pro Modeschau!

Odkazy:

http://www.baraprasilova.com
https://www.pdnphotoannual.com/

Playlist:

Oly – Cyb0rg
Tsun – k
Los – Bodak
Mobilegirl – Vivibass
Queridas – Coraza
Perera Elsewhere – Happened
Vacant – Lunar
Waste – Thorns
Zurvolt – Stage
La Favi – Lluvia ft. Ms Nina & Tomasa Del Real
Svani & Mina – Hexacorallia, Mina Remix
Natan Gull – Discovery Channel
Born in Flamez – 50 Down