Češi jsou na sebe navzájem mimořádně přísní, říká sociolog Martin Buchtík
Jaké příběhy si o sobě jako Češi říkáme? Tuhle otázku si klade sociolog Martin Buchtík ve své nové knize Různá vyprávění o jedné společnosti. Shrnuje v ní výsledky několika výzkumů veřejného mínění z posledních let a tvrdí, že jako společnost vnímáme stav země možná černěji, než jaký doopravdy je. A taky, že se na sebe koukáme dost přísnýma očima.
„Příběhů denně slyšíme desítky. Vyprávíme si příběhy o aktuálních tématech, o kterých se jako společnost přeme, ale taky tu máme velké ustavující příběhy, třeba o tom, co je to spravedlnost,“ popisuje sociolog z Ústavu empirických výzkumů, co slovo příběh nebo vyprávění v jeho profesi znamená.
Co podle něj v příbězích o české společnosti nejvíc chybí? „V Česku nám z debat o nejrůznějších věcech strašně často vypadávají socioekonomické faktory. Mluvíme o sobě jako o hodně rovnostářské společnosti, přitom tu ale různí lidé žijí opravdu různé životy,“ popisuje. „Máme tendenci strašně často hodnotit, kdo si co zaslouží a nezaslouží. Upíráme často celým skupinám nárok na pomoc nebo sociální podporu. Přitom ale zapomínáme, že asi nejdůležitější lidskou potřebou je pocit důstojnosti a uznání. Neustálými debatami o zásluhovosti se o něj ale vzájemně připravujeme.“
Co mají Češi na mysli, když tvrdí, že bychom měli být druhé Švýcarsko? Poslechněte si celou epizodu Vlny.
Související
-
Devadesátkami to neskončilo, otevřený rasismus je dál součástí života Romů v Česku
Před třiceti lety byl v Písku zavražděn mladý Rom Tibor Danihel. Městský soud nejdřív obviněné skinheady zprostil viny, v roce 1999 nakonec padly tři tvrdší tresty.
-
„Mám díru ve zdi. Majitel to neřeší, nemá důvod.“ Jaké je být dnes v Česku nájemníkem?
Druhou nejběžnější formou bydlení v Česku je to nájemnické. Nová epizoda podcastu Vlna hledá jeho slabá místa. Proč jsou české podnájmy tak drahé a nejisté?
-
„Lidé nechtějí poukázky a stravenky, chtějí čas.“ Mluvme o čtyřdenním pracovním týdnu
V současnosti znamená hlavní pracovní poměr 40 hodin práce v týdnu. Firmy po celém světě ale testují kratší týden. Jak jsme na tom v Česku a jak velká změna by to byla?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.