Chaos Is Me! Špína slaví 20 let od přelomového alba kapely Orchid a pátrá, co se stalo s jejími členy

24. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Orchid - Chaos Is Me!

Zásadní a legendární emoviolencová kapela Orchid sice nefungovala nijak závratně dlouho, pouhých pět let, kdy se krásně trefili na přelom devadesátek a nultých let. Jejich vliv ale zásadně redefinoval směr, kterým se tvrdší kytarové kapely v rámci punku začaly ubírat. Letos na kraji léta uplynulo dvacet let od chvíle, kdy vyšla přelomová nahrávka Chaos Is Me. To jsme ve Špíně pochopitelně nemohli opomenout.

Chaos Is Me vyšlo v roce 1999 na vyhlášeném americkém labelu Ebullition. Velmi záhy se stalo zásadní a přelomovou nahrávkou pro celou emohardcorovou scénu, jeho věhlas trvá dodnes. Díky textům přiměli Orchid, kteří se dali dohromady na vysoké škole a po ní vlastně přišel konec kapely, pankáče dovzdělávat se v kritické teorii a Frankfurtské škole, vypjatý zpěv Jaysona Greena zas dal vzniknout nálepce screamo, od níž se pochopitelně Orchid záhy distancovali. Od screama se distancovalo i celé moderátorské plénum pořadu Špína.

Nás tentokrát ale zajímalo především, co dělali jednotliví členové poté, co Orchid přestali fungovat. Stopovali jsme tak asi nejagilnějšího ze všech – kytaristu Willa Killingswortha. Seznam kapel a projektů, které má na svědomí, se počítá na desítky a ještě závratnější množství nahrávek mu prošlo pod rukama při mastrování, mixování či nahrávání, neboť Will má vlastní studio a věnuje se práci se zvukem. Mezi jeho kapely, které jsme si pouštěli, se dostali například Bucket Full of Teeth, výstavní post-punk v projektu Longings a především emoviolencoví Ampere, kteří koncem nultých let několikrát projeli Evropou a hudebně měli s Orchid nejvíce společného. Brada Wallace zase najdeme v kapelách Transistor Transistor či Wolves. Jayson Green se tvrdě snažil prorazit s kapelou Panthers, kteří vydávali na Vice Records, což se tak úplně nepodařilo. Odklonil tak své snažení někam úplně jinam – do světa humoru. Zároveň pracuje na další sólové desce.

O čem jsou stand-up komedie Jaysona Greena? A jakou hudbu pouští při svých párty? Jak se nám líbila jeho sólovka? Kolik doopravdy má Will Killingsworth kapel? Dají se Orchid někdy znovu dohromady? Všechny odpovědi a ještě mnohem víc zákulisních informací se dozvíte ze záznamu!

Playlist:
Orchid - Le Desordre C’est Moi (Ebullition Records, 1999)
Orchid - Death of a modernist (Ebullition Records, 1999)
Bucket Full of Teeth - Comfort Made Us Passive (Level Plane Records, 2005)
Panthers - Are you down? (Troubleman Unlimited, 2002)
Transistor Transistor - Black Cat (Level Plane Records, 2005)
Wolvs - 14 (Coalition Records, 2003)
Ampere - Tiny Victories (No Idea Records, 2011)
Ampere - Money Stinks (Clean Plate Records, 2006)
No Faith - No Police (Iron Lung Recods, 2017)
Longings - Severed Ties (Echo Canyon, 2015)
Jayson Greene - Middle Finger of the Claw (Concierge Records, 2017)

Spustit audio

Související