Co nám brání užít si sex? Nedůvěra, vztah k tělu, špatná komunikace i myšlenky na vlastní matku

15. září 2020

Naše sexualita vzniká prý už v děloze matky. Sex nás může velmi sblížit, zrelaxovat a prohloubit vztahy. Musíme ale hledat dobrý vztah k sobě, k vlastnímu tělu. Naučit se věřit partnerovi a otevřeně o sexu mluvit. Přílišná sebekontrola může svazovat, občas je těžké nemyslet na ostatní povinnosti a na to, jestli nemohou do pokoje vejít děti. Spontánní myšlenky a fantazie mohou být děsivé, někomu vyskakuje obraz vlastní matky nebo praktiky, které jsou ilegální.

„Věřím, že sexualita se formuje už u maminky v děloze. Mozek i orgány jsou pod vlivem sexuálních hormonů,“ říká v pořadu Balanc sexuoložka, terapeutka a gynekoložka Petra Vrzáčková. Ve velmi útlém věku jsou nám některé dotyky příjemné. Děti ve školce začnou svá těla prozkoumávat a některé i masturbují. Pokud jim jejich okolí bude naznačovat, že je to něco špatného, a trestat je, může se vyvinout problematické vnímaní sexu a těla.

Petra Vrzáčková

Sexualitu tím odsuneme do kategorie věcí, o kterých se nemluví, a považujeme ji za něco špinavého, zakázaného. Proto může paradoxně o to více přitahovat naši pozornost. Pokud navíc děti objeví brzo pornografii a nikdo jim nevysvětlí, o co se jedná, mohou si vytvořit představy, které jim budou překážet.

„Sexualita je základní potřeba života, stejně jako jídlo nebo spánek. Když sex chceme, a nedostává se nám ho, tak se to může projevit i na duševním zdraví.“ Podle doktorky Vrzáčkové mívají muži k sexu jiný vztah, často to berou jako něco přirozeného.

Na ženy a jejich tělo je vyvíjen větší tlak, mnohdy mají s některými částmi nebo s celým tělem problém a nezkoumají ho tolik jako muži. Navíc se společnost dívá jinak na muže, kteří často střídají ženy. Je k nim tolerantnější.

Čtěte také

„Z mé zkušenosti z ordinace se muži potýkají s přílišnou orientací na výkon. Ženy často nemají lásku ke svému tělu a nedokážou říci, co by chtěly a potřebovaly.“ Proto je důležitý dobrý vztah k sobě a důvěra k partnerovi či partnerce. Poté si můžeme otevřeně o sexu povídat, a ne se domýšlet, co by druhý chtěl nebo o čem fantazíruje.

Na terapii se často odbourají tyto domněnky a mýty. „Sex je něco naprosto jedinečného, můžeme prožít společné uvolnění, naprostou důvěru a nemusíme se kontrolovat.“ Pomáhá rozvinout vztah k vlastnímu tělu a všímavost a i vtíravé myšlenky na vlastní rodiče lze překonat.

Pusťte si celý Balanc o formování sexuality, častých problémech a překážkách, které lidé mají.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.