Crni Pek mapuje nezávislú srbskú hudbu 90. rokov

1. únor 2012

Kompilácia Crni Pek je hudobnou dokumentáciou deväťdesiatych rokov, komplikovanej éry v srbskej histórii, ktorá bola poznačená vojnou.

Jedná sa však o špecifický dokument, ktorý reflektuje tvorbu outsiderov, ktorí v určitej izolácii vytvárali alternatívne dejiny srbskej nezávislej hudby. Crni Pek je osobnou iniciatívou bývalého autora komiksov a hudobníka Nikolu Vitkovića, a predchádzalo jej niekoľko reedícií albumov kapiel z tohto obdobia na pomerne netradičnom formáte CDr. Je až symptomatické, že v časoch absolútnej entropie vznikali tie najpozoruhodnejšie umelecké výtvory.

“Nie je to len selekcia hudby, ale aj výber ľudí. Ľudí, ktorí boli možno v správnom čase na nesprávnom mieste, resp. v nesprávnom čase na správnom mieste,” dodáva autor kompilácie Nikola Vitković.

Kompiláciu Crni Pek si môžete stiahnuť na adrese http://www.nauk.rs, kde nájdete aj ostatné albumy kapiel z kompilácie.

English:
Crni Pek and the Serbian independent music of the 90s
The compilation Crni Pek is a musical document of the Nineties, a complicated era in Serbia‘s history. It is, however, a very specific testimony which reflects the ouevre of outsiders who in isolation, created the alternative history of Serbian independent music scene. Crni Pek is a personal initiative of the former comics autor and musician Nikola Vitković and has been preceded by several re-editions of bands from this period released on the fairly unusual format of a CDr. It is almost symptomatic that in times of absolute entropy, the most idiosyncratic artistic works emerged.

It is maybe a selection not only of music but of the right people at the right place in the wrong time, or the right time and the wrong place,” concludes Nikola Vitković.

The compilation Crni Pek can be downloaded at http://www.nauk.rs where you will also find records of some of the artists featured on the compilation.autoři: Lucia Udvardyová , Peter Gonda
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.