Čtvrtá spirituální seance Špíny: Scientologové, zpívající stromy, chrindie a další bizarnosti

Daniel Johnston na obalu alba Into It. Over It.
Daniel Johnston na obalu alba Into It. Over It.

Na pódiu se pohybuje hned několik členů rozvětvené rodiny Daniela Smitha. Dadaistický folk s kvílivými zpěvy a velkým množstvím nástrojů doplňují šílené kostýmy včetně zpívajícího stromu ověšeného jablky. Danielson Famile – metalisty milovaná a popravdě v lecčem děsivá kapela – byla jen jednou z mnoha, které jsme si na nejnovější plavbě po tentokrát nejbizarnějších a spirituálně založených hudebnících, kteří se o svých zkušenostech nebojí zpívat, pro vás připravili.

Po vážnějších úvodech a hledání spirituality v punku v divokých devadesátkách jsme popustili uzdu fantazii a odjistili playlist prazvláštností, na které v minulých dílech nezbyl čas. Leckdo si například pamatuje, že jedno z nejoblíbenějších triček Kurta Cobaina bylo s mrtvým delfínem aka logem kapely Flipper. Že ho ale občas vystřídal za triko s folkovým pankáčem Danielem Johnstonem jsme zatím nevěděli. Daniel Johnston, oběť acidového experimentu svých kámošů Butthole Surfers a geniální folkař s tím nejpunkovějším přístupem k tvorbě, nám zahájil celý díl jednou ze svých skladeb o duševních mukách.

Špína se ovšem neutápěla pouze v moři folkového hoře, proletěli jsme se i k shoegazeovým The Lassie Foundation. V kapele se objevila velká jména scény, například Eric Campuzano z Charity Empressa, nebo dokonce Jeff Schroeder ze Smashing Pumpkins. A pak už na nás čekalo nepřeberné množství skupin ze žánru, o němž mnozí z nás slyšeli ve Špíně úplně poprvé – křesťanského indie aka chrindie. Jeden z jeho čelních představitelů – David Bazan aka Pedro The Lion – nám vyprávěl temné příběhy ze života.

Pokud chcete vědět, jak to je to vlastně se scientology a která současná velká hvězda, začínající na malých punkových labelech, mezi ně patří – pusťte si Špínu ze záznamu!