Děkujte si za hádky. Ukazují neošetřená místa, říká odborník na partnerské vztahy Vratislav Hlásek

13. březen 2020
Rozhovor VR a MM

„Když se na hádku podíváme z přirozeného evolučního pohledu, je to kultivovaná forma rvačky. My se nepereme, ale pálíme adrenalin a uvolňujeme prostor, který se v nás vytvořil. Nekonstruktivní a syrová hádka nám může ukázat naše slabá emoční a sebehodnotící místa. S trochou nadsázky je to užitečný nástroj, pokud se chceme lépe poznat a dostat se do hlubších rovin osobního rozvoje,“ říká v Rozhovoru Martina Minhy odborník na rodičovství a partnerské vztahy Vratislav Hlásek.

„Je skvělé, že dnes mladí lidé navštěvují párové odborníky. Má generace by v mladém věku těžko vyhledávala jakoukoliv podporu v tomto procesu. Brala by to jako trest nebo poruchu, která potřebuje opravit. Dnes to lidé vnímají jako benefit. Věc, na kterou mají nárok a pro kterou si často chodí. V tom je ten posun,“ porovnává přístup mladých lidí k párové terapii dnes a v devadesátých letech odborník na rodičovství a partnerské vztahy Vratislav Hlásek.

Vratislav Hlásek je považován za průkopníka pěstounské péče pro novorozence v České republice. Na přechodnou dobu se se svou rodinou staral celkem o 18 novorozenců. Několik let působil jako vychovatel v dětském domově. Byl součástí redakce projektu Dětská televize, která v devadesátých letech pomáhala tvořivou formou vzdělávat děti v oblasti médií. Na základě této zkušenosti Vratislav následně pomáhal školit pedagogy v oblasti mediální výchovy, která se zaváděla na základních školách. Je odborníkem na rodičovství a partnerské vztahy. Často vychází z neurobiologických studií. Se svou ženou Alžbětou napsal knihu (Re)design rodiny.

Jak moc je těžké přeučit přirozené vzorce chování, které si neseme z dětství?

Není to tak těžké, jak se lidé bojí. Je to úkol. První krok je do věcí jít a porozumět jim. Až pak začít interní dialog mezi mnou, který chce změnu, a mnou, který má určité návyky. Je otázka, jestli má energie sklouzne více k tomu udržovat „nahrávku“ se zažitými návyky, nebo k tomu, kdo by rád tu „nahrávku“ s návyky přepsal. Je to proces, který se dá udělat překvapivě rychle. To, co se často kazí 30 let, se dá během 3–4 měsíců změnit tak, že lidé nepoznávají sami sebe. Když chci něčemu věnovat pozornost, pak mám velkou šanci to změnit. Ale nesmím přijít na terapii s tím, že chci, aby to za mě dělal ten druhý ve vztahu.

Jaký je rozdíl mezi párovým terapeutem a psychologem? Jak dlouho trvá přeučení zažitých vzorců chování? Co si Vratislav Hlásek myslí o volbě single života? Jaký vliv má na novorozence přechodná pěstounská péče? Jaký vliv může mít rozvod rodičů na náš partnerský vztah v dospělosti? Kam nás mohou posunout partnerské hádky? Proč Vratislav Hlásek nevychovával své dcery k poslušnosti, ale ke kultivovanému vzdoru k autoritám? Jak podle něj dnes děti vnímají média? Dozvíte se v Rozhovoru Martina Minhy.

autor: Martin Minha
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.