Generace na rozcestí: Co žene mladé z města

Mladí Evropané i Američané nacházejí půvab ekologického zemědělství. Stále víc se jich rozhoduje pro život na farmě šetrné k životnímu prostředí.

USA: V pojízdné prodejně eko potravin
Na parkovišti před nemocnicí stojí autobus. Kdysi býval školní, tedy žlutý, teď je přetřený na zeleno a slouží jako pojízdná prodejna ekologických potravin. Přímo z něj si mohou méně majetní washingtoňané nakupovat salát, papriky, baklažány, blumy, prostě ovoce a zeleninu vypěstovanou bez pomoci pesticidů a jiných chemických prostředků. A to za zhruba poloviční cenu, než kolik byste zaplatili v normálním obchodě.

Mladý prodavač a prodavačka se musejí docela otáčet, šéfuje jim šestadvacetiletý Ben Bartley. Vyrostl v Minnesotě na středozápadě. Pracuje pro neziskovou organizaci Arcadia: pomáhá na farmě a ve Washingtonu řídí pojízdnou prodejnu.

„Získáváme peníze z různých zdrojů: státních grantů i od soukromých sponzorů. Proto můžeme prodávat za tak nízké ceny vlastně dotované zdravé potraviny.“ Ukazuje Ben na malou frontu zákazníků, kteří jsou bez výjimky afro-američané, nejčastěji maminky s dětmi. Jeho pojízdná prodejna je tak vlastně dobročinný projekt spojující ekologické farmaření s pomocí chudým. Ale na mnoha místech americké metropole najdete místní farmářské trhy, které s dobročinnosti nic společného nemají. Také vzkvétají a také v nich narazíte na mnoho mladých tváří.
Proč je trend zdravé výživy tak přitažlivý, zjišťoval zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka.

Česko: Kozy jako svatební dar
Ondra a Jindra Šancovi se původně ekologickým hospodařením vůbec živit nechtěli. „Dostali jsme dvě kozy ke svatbě a bylo pro nás tehdy jednodušší je tady u nás ubytovat, než je zabít a sníst. Ze dvou koz ale nemáte skoro žádný užitek, tak jsme postupně dokupovali další a další kozy, a tak to všechno začalo,“ popisuje Ondra Šanc začátky jejich kozí farmy.

Dneska manželé Šancovi chovají 25 koz a z jejich mléka vyrábějí ekologickým způsobem sýr. Na stavbu sýrárny dostal mladý manželský pár dotaci z EU. Jak sami přiznávají, bez evropských peněz by se jim jejich projekt vůbec nepovedlo realizovat. Práce na kozí farmě může dneska laikům připadat jako rurální idylka, ale jde o každodenní dřinu. Na týdenní dovolenou se Šancovi dostali teprve po několika letech tvrdé práce a i tak říkají, že se už asi zase dlouho nikam nevydají, protože statek a kozy potřebují jejich každodenní přítomnost.

02705272_7.jpeg

Přesto by ale nikdy neměnili a na ekologickém hospodářství jsou šťastní. „Ani náhodou bychom dnes neměnili, před tím jsme měli v Ústí nad Labem krásný byt. Ale to se s životem na statku vůbec nedá srovnávat. Tohle je jedním slovem krása.“
Poslechněte si, co žene mladé Čechy z města v reportáži Ivanky Veselkové.


Generace na rozcestí
Český rozhlas 1 – Radiožurnál a Radio Wave spolupracují na projektu reportáží s názvem Generace na rozcestí. Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu a redaktoři Radia Wave se vždy ve dvou reportážích budou zabývat problémy, které řeší mladí lidé v zahraničí i u nás.
Příspěvky se na Radiožurnálu běží každou neděli ve 13:35. Radio Wave je odvysílá v pondělí mezi 12. a 13. hodinou.
rozhlas.cz/radiowave/generacenarozcesti

autoři: vpo , Ivana Veselková
Spustit audio