Generace na rozcestí: Velikost XXL

24. září 2012

Rozvinuté země světa trpí novodobou epidemií – nadváhou. Podíl obézních v populaci se stále zvyšuje, což obvzlášť platí pro dospívající generaci. Jak s nadváhou bojovat, to zjišťovala v Německu a Česku Generace na rozcestí.

Německo: Zdravý namísto tlustý
Dva miliony mladých Němců se potýkají s nadváhou. Zdravotníci bijí na poplach. Mladistvým s velikostí XXL hrozí vážné zdravotní problémy. Informace o vyvážené stravě a nutnosti pravidelného pohybu jsou podle ministra zdravotnictví jedinou cestou, jak tento negativní fenomén současnosti zvrátit.

Cvičitelka udílí rady skupince studentů. Pod jejím vedením v následující hodině absolvují trénink zaměřený na shození nadbytečných kil. „Učitelé mi vždy říkali, že jsem silnější než ostatní děti, že to není dobře, a tím to všechno začalo.“ Od dvanácti se Elke snažila zhubnout, výsledek je, že v 16 má o 50 kilo víc. „Pořád jsem držela nějaké diety a pořád přibírala. Byla jsem z toho už úplně nemocná, zkoušela jsem dietu za dietou.“

Podle expertů mnohé děti tloustnou jen proto, že jsou vystaveny obrovskému psychickému tlaku. Větší procento ale tvoří ty, které se běžně přejídají a nemají žádný pohyb. „Max trávil spoustu času u počítače a u toho pořád jedl. Úplně nad tím ztratil kontrolu.“ Hans pro změnu tloušťku podědil. „Můj otec je silný, můj bratr taky, babička taky. Prostě celá rodina.“

Hodiny před televizí, počítačem a u ruky sáček s chipsy – tak tráví volný čas čím dál větší procento mladé generace. V Německu se s tloušťkou potýká každý pátý, každý desátý má vážné zdravotní problémy. Fit statt fett – zdravý namísto tlustý, tak zní slogan kampaně, do které německá vláda investovala miliony eur.
Paní Müller Fietkauová se snaží u mladistvých s nadváhou probudit vztah k pohybu. Mají o to ale děcka vůbec zájem?
Poslechněte si celou reportáž Kláry Stejskalové.

Česko proti nadváze
S Hankou a její dcerou Bárou jsem se potkala v jedné z pražských kaváren. Hanka dorazila ze cvičení s iniciativou Stob obezitě, obě dvě pak se zkušeností z rodinných kurzů snižování nadváhy, z lákavé nabídky nápojů i pochutin si vybraly bez rozmýšlení džus naředěný vodou: „Když budeme mít dva ty džusy, tak budeme mít víc kalorií, ale spíš si to dáváme proto, že nám to chutná a není to tak sladké. Kdybychom tu byly před pěti let, tak bych si dala asi kolu.“

02701940.jpeg

Dřív totiž vážila Hanka přes 140 kilo, což při výše 172 centimetrů, znamenalo jasnou obezitu a z ní plynoucí zdravotní rizika. Jednoho dne se Hanka rozhodla, že takhle už to dál nejde. „Můj velký impuls byl, že jsme byly ve Slovenském ráji a já jsem po těch túrách byla úplně vyřízená, druhý den jsme si museli dát odpočinek, mě bolela kolena, kyčle a prostě jsem to nezvládala. Tak jsem si našla stránky Stobu.“

Kromě zvýšeného sebevědomí a zlepšení psychického zdraví může zdravý životní styl výrazně snížit riziko vzniku cukrovky, ischemické choroby srdeční a nádorů. A to by mělo stát za to.
Poslechněte si celou reportáž Zuzky Rejchové.


Generace na rozcestí
Český rozhlas 1 – Radiožurnál a Radio Wave spolupracují na projektu reportáží s názvem Generace na rozcestí. Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu a redaktoři Radia Wave se vždy ve dvou reportážích budou zabývat problémy, které řeší mladí lidé v zahraničí i u nás.
Příspěvky se na Radiožurnálu běží každou neděli ve 13:35. Radio Wave je odvysílá v pondělí mezi 12. a 13. hodinou.
rozhlas.cz/radiowave/generacenarozcesti

autoři: kls , Susana
Spustit audio