Housing First v ohrožení. Bude úspěšný brněnský projekt zrušen z ideologických důvodů?
Brno bude mít s největší pravděpodobností novou primátorku. Markéta Vaňková z ODS dala už před volbami jasně najevo, že město pod jejím vedením nebude pokračovat v projektech, které řeší bezdomovectví. Jaký je důvod? Bydlení si podle političky zaslouží jen „slušní“ lidé.
Brněnský magistrát v příštích letech zřejmě povedou ODS, lidovci, sociální demokraté a Piráti. Z vyjádření budoucí primátorky to vypadá, že za této konstelace nebudou pokračovat důležité sociální projekty, které dostaly rodiny z ubytoven do standardního bydlení a pomáhaly i jednotlivcům bez domova. První z nich – Rapid Re-housing – pomohl padesátce rodin, které bydlely v soukromých ubytovnách, azylových domech nebo na podobných nevyhovujících místech. Vaňková chce nyní projekt podle svých slov vyhodnocovat.
To by nemělo být nic složitého, výsledky jsou jasné: po roce si byt udrželo a splňovalo nastavené podmínky čtyřicet osm rodin. To je 96% úspěšnost, tedy dokonce vyšší, než autoři projektu na začátku očekávali. Jasně se navíc ukázalo, že se díky standardnímu bydlení zlepšují výsledky dětí ve škole, zdravotní stav celých rodin i jejich zapojení do pracovního procesu. Projekt posbíral řadu ocenění. Namátkou třeba 1. cenu za nejlepší projekt řešení bytové nouze v Evropské unii v letech 2010 až 2017.
Zpochybňovat úspěšnost Rapid Re-housing na jiných základech než argumentem „nemám rád hnutí Žít Brno, které s ním v minulých letech přišlo“ jde těžce. Jak ale ukazuje přístup Vaňkové k druhému projektu Housing First, celý problém opravdu leží spíše v ideologii.
Koncept „bydlení především“ není český vynález. Do praxe ho zavádí řada evropských států. Premisa založená na odborných studiích je jednoduchá: dejte lidem bydlení a dostaví se úspěchy i v dalších oblastech. Z ulice se totiž do práce chodí těžko. Brno takhle chtělo pracovat s jednotlivci. Teď ale budoucí starostka tvrdí, že Housing First podporovat nebude.
Komentáře v rubrice Prolomit vlny vyjadřují názory autora/autorky.
„Jsem přesvědčena, že by měl být uplatněn princip zásluhovosti a s bydlením by měl být spojen minimálně požadavek zaměstnání těchto osob,“ řekla politička v rozhovoru pro INFO.CZ. Jedná se podle ní většinou o drogově závislé a lidi, kteří mají tendence k sebevraždám. Není tak prý bezpečné je ubytovávat do domů mezi „slušné, pracující a platící nájemce“.
Podobné fráze o slušných lidech a na druhé straně vyvrhelích, kteří si pomoc nezaslouží, mohou znít dobře během předvolebních kampaní. Problém bezdomovectví ale v praxi nijak nevyřeší. Rušit z ideologických důvodů projekty, které fungují, nikam nevede. A pokud město ustoupí od funkčního řešení bezdomovectví, tak vlastně nepomůže ani těm „poctivě pracujícím“.
Je v projektu, který ubytovává rodiny, vůbec co hodnotit? Poslechněte si audioverzi příspěvku.
Související
-
„V Brně se nelekli nových věcí. S bezdomovectvím tu chtějí...
V Brně se minulý týden odehrál průlom v českém přístupu k řešení bezdomovectví. Brněnské zastupitelstvo schválilo projekt rychlého zabydlování podle filozofie Housi...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.