Hranice mezi vědou a spiritualitou je umělá, říká fyzik z CERNu
Jan Rak, který působí jako fyzik v CERNu, si od Spolku skeptiků Sisyfos vysloužil anticenu Bludný balvan za rok 2019. Příčinou je jeho svérázný přístup ke světu založený na neortodoxním pojetí kvantové fyziky a aplikaci jejích poznatků v běžném životě.
Jak už to tak bývá, problém pro sisyfovce vzniká tam, kde se sféra vědy setkává a prolíná se spiritualitou. Sám Rak přitom upozorňuje, že až do období renesance tyto dvě oblasti nebyly oddělené – bariéru, která se mezi nimi vytvořila, považuje za umělou. S tím souvisí i jeho prapůvodní motivace studovat fyziku – říká, že chtěl pochopit podstatu světa a smysl života na Zemi.
Z kvantové fyziky vyvozuje jeden zásadní závěr: člověk má coby pozorovatel zásadní vliv na to, co pozoruje. Lidé si tedy do značné míry tvoří vlastní realitu. Kvantová fyzika ho tak vede k pohledu na svět, který je v mnoha pohledech podobný šamanismu nebo magii.
Do historického kontextu tento způsob myšlení zasazuje religionistka Zuzana Kostićová. Stejně jako Rak přitom jako na zcela zásadní knihu z oblasti propojování novodobé fyziky a (alternativní) spirituality upozorňuje na Tao fyziky Fritjofa Capry.
Zajímá vás víc? Poslechněte si celý rozhovor v novém Hergot!u.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka