I drobná kritika za výkon se v nás mele jako tragédie. Proč si připadáme nehodnotní a zbyteční
„Pocit hodnoty má kořeny v raných dětských zkušenostech, když se cítíme být přijatí a milovaní,“ říká v Balancu psycholog, psychoterapeut a lektor soft skills Jan Benda. Každý někdy zápasíme s kritikou – nejen tou od okolí, ale také s vnitřním dialogem, vnitřním kritikem, který k nám umí být zlý a krutý. Kde v člověku vzniká pocit vlastní hodnoty a co dělat, když jsme si ho z dětství neodnesli?
„Vytvoří se domněnka, že když budu jiný, lepší, tak budu milovaný a akceptovaný.“ Takové schéma myšlení nás může provázet celý život. Snažíme se proto dosáhnout kariéry, mít hodně peněž, krásné tělo a obklopovat se úspěšnými a pohlednými lidmi. Stejně jsou ale momenty, možná i časté, kdy si připadáme, že nestojíme za nic. Že jsme nejhorším člověkem na světě. Okolí, majetek a ani tělo ale pocit hodnoty nepřinese, musíme se podívat dovnitř sebe.
„Pomáhá, pokud vytvoříme blízký vztah a zažijeme přijetí s nedostatky a chybami.“ To ale nestačí. Podle Jana Bendy můžeme stále hledat láskyplný a soucitný postoj sami k sobě. Důležité je vnímat vnitřní hlasy kritiky jako jednu z našich součástí, ne jako celou osobnost.
Teprve když tuto část oddělíme, třeba ji i pojmenujeme a nakreslíme, můžeme s ní vést dialog. Zjistíme, že má nějakou funkci, že nám chce pomoci, pouze si navzájem nerozumíme a bojujeme sami se sebou. K jejímu poznání lze využít i různé techniky, které psycholog a psychoterapeut blíže popisuje v rozhovoru.
Poslechněte si celý Balanc o sebekritice, pocitu nehodnoty a cestě ke spokojenosti.
Související
-
Syndrom podvodníka. Proč někteří lidé vidí za svým úspěchem náhodu a nevěří sami sobě?
I když jsou někteří lidé úspěšní a odborníci, připadají si nedostateční a zásluhy přičítají náhodě. Říká se tomu impostor syndrom, syndrom podvodníka.
-
Z odolnosti by se neměla stát soutěž, kdo je silnější a ustojí toho víc, říká filosofka Koubová
Filosofka Alice Koubová je koordinátorkou výzkumného projektu Akademie věd, který má za cíl odolnou společnost nejen studovat, ale taky spoluvytvářet.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka