Další krok pro online dating: AI dohazovači nebo rozšířená realita

20. listopad 2024

Seznamovací aplikace mnoha lidem pomohly najít vztah nebo obohatit milostný život. I trh online seznamování se vyvíjí a snaží se nabídnout lepší služby a vytvářet pro uživatelstvo bezpečí. Mladší generace používá appek méně, než se čekalo. Integrace umělé a rozšířené reality nejspíše změní způsob, jakým se seznamujeme online. Služby bojují s přebytkem mužů a specifiky pro LGBTQ+ komunitu. Moderní lásku navštívil Milan Kovačič, který stojí za seznamkami Zoe a Surge.

Milane, jaké jsou trendy v seznamkách?

Historicky se věřilo, že trh bude obrovským způsobem narůstat, zvlášť když přijdou zástupci generace Z. Když začnou mít peníze, které mohou investovat do seznamování. To se nestalo. Ukazuje se, že generace Z je velmi náročná. Je velký boj o zaujetí této skupiny. Čeká se, co se stane s umělou inteligencí a virtuální realitou.

Čtěte také

Pak je taková maličká válka mezi tím, zda se bude nová generace seznamovat skrze sociální média jako je Instagram a věci jako Tinder úplně zemřou. Nebo se nějakým způsobem podaří velkým hráčům adaptovat na trh.

Co se bude dít, až bude generace Z stárnout? Vidíme, že appky používá hodně lidí kolem třicítky nebo ve chvíli, kdy cítí urgenci najít si životního partnera.

To je zajímavá otázka, těžko se to predikuje. Ale já bych si tipl, že trh čeká na to, až bude narušený. Když se nad tím zamyslíme, je rok 2024. Máme umělou inteligenci a ještě stále svajpujeme dvojrozměrné fotografie. Trvá to dlouho, a potom třeba na polovině rande po pěti sekundách vidím, že chemie mezi námi nefunguje. To nelze poznat z fotky.

Způsob, kterým se seznamujeme, je strašně starý. Je cítit, že se to za poslední dekádu fundamentálně nikam neposunulo. Je otázka, co se změní. Jestli to bude v části vybírání protějšků, kdy hledám člověka, který by pro mě byl vhodný. Možná toto budeme delegovat na AI wingmana. Otevřu si appku a poví mi to, že v rádiu 30 km toto je tvůj ideální manžel, toto je tvůj ideální milenec a toto je tvůj ideální kamarád. To je jeden způsob, jak to narušit, celá fáze vybírání zmizí.

moderni-laska_2100x1400

Moderní láska je speciální sérií pořadu Balanc, který se věnuje sebepoznání a duševnímu zdraví. Přináší sedm témat o současných podobách lásky: o vztahové rozmanitosti, seznamování, randění, sexualitě, manželství, genderu a životě singles. S nápadem natočit tuto sérii oslovila Radio Wave psychoterapeutka, socioložka a zakladatelka Institutu Moderní láska Markéta Šetinová. V pořadu využíváme nová data o intimitě a vztazích od výzkumné agentury Behavio a společně s experty napříč obory přemýšlíme o tom, jaké změny se týkají seznamování a partnerství v současném Česku.

Anebo to bude menší změna. Zmírní se mezera mezi setkáváním se ve virtuálním světě a v reálném světě. V takzvané rozšířené realitě si vytvořím 3D personu, to může být zajímavé. Bude schopná komunikovat řeč těla, mimiku, gestikulaci, způsob, jak se vyjadřujeme. To je obrovská část toho, na čem stojí atraktivita. Často se mi stane, že vidím člověka a pomyslím si, že hm, nic moc. A potom se ten člověk pohne a hned – jaký máš číslo?

Mohl bys více popsat algoritmy a jejich negativní dopady etické otázky? Některým lidem to může zhoršovat duševní zdraví.

Myslím si, že je to jako každá jiná technologie, má vítěze a poražené. Z vlastní zkušenosti vím, že jsou mraky lidí, kteří si našli manžele, manželky. Určitě to má i nějaké negativní dopady. Třeba sexualizace některých komunit. Nebo že Tinder je hodně zaměřený na přitažlivost a kluci tam těžko hledají protějšky. To tak trochu snižuje sebevědomí některých lidí. Ale nezapomínejme, že to lidem hodně pomohlo. Myslím, že Tinder je v tomhle trochu nešťastný příklad, protože měl historicky strašný problém s tím, že tam nejsou ženy.

Tinder má zlomek žen v porovnání s tím, kolik má mužů. To vytváří přesně ten problém, že tam nejsou ani muži, kteří by v reálném světě byli schopni získat partnerství. V online světě toho nejsou schopni, protože poptávka po ženách je strašně vysoká, je tam strašně málo uživatelek. Pak jsou aplikace jako Bumble, která byla vytvořena právě proto, aby přitahovala ženy. Mimochodem, paní nebo slečna, která založila Bumble, byla kdysi na vysoké pozici v Tinderu. Odešla, založila Bumble a vysála strašně moc uživatelek.

autoři: Petr Bouška , Markéta Šetinová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.