Jak být správný táta, když nemám vzor? O otcovství v době krize mužství

11. březen 2020

Muži nemají správné vzory, opakuje se v článcích pojednávajících o krizi mužství. Kde mají mladí tátové hledat korektiv pro to, jak vychovávat své děti, když mají často zkušenost jen ze svých rozvedených rodin? Co to vlastně dnes znamená, být dobrým tátou, jsme zjišťovali s terapeutem, lektorem a psychologem Michalem Petrem.

„Geneticky, historicky byli muži prostě pryč,“ říká náš host o krizi mužství. „Je opravdu možné, že nám chybí nějaký dobrý mužský vzor. Zas to ale nevidím jako krizi, která je neřešená. Muži, kteří ji řeší, využívají toho, že se baví s kamarády, navštěvují různé semináře, hledají, co to znamená být mužem.“ Vzniká už v podhoubí seminářů a knih o moderních mužích nějaký ideál otce pro jednadvacáté století? „Opravdu dobrým tátou, dobrým mužem, můžu být tehdy, když jsem v pořádku sám se sebou. Když jsem v souladu s tím, co v životě chci, a nechci se sebou bojovat,“ odpovídá Michal Petr.

Existují nějaké jasné základy otcovské role? „To, že otec frustruje – ve smyslu stanovuje hranice, dává limity – a zároveň nechává dítě, aby se trochu oťukalo, si myslím, že to může být důležitá role. Ale současně je podstatné, aby si dítě umělo jít pro utěšení a podporu také k tátovi. I otcovské utěšení je utěšení,“ myslí si Michal Petr. 

Poslechněte si Houpačky s Michalem Petrem, ve kterých hledáme správné tvary otcovství, a přesvědčte se, že existují ryze mužské kvality.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio