Jak se hledá srdce bytu? Postřehy o rekonstrukcích s duem Svobodová-Blaha

26. únor 2024

Anna Svobodová a Ondřej Blaha navrhli rekonstrukci bytu v secesní vile v Praze-Bubenči. Navštívili jsme ho a povídali si o koláži starého a nového, o bytech obecně i o rodičovství.

Architektonické studio svobodova-blaha navrhlo několik originálních rekonstrukcí bytů. Co v bytě zachovat a co vyměnit? Jak najít před rekonstrukcí jeho kvality? „Vždycky hledáme ‚srdce bytu’,“ říká architektka Anna Svobodová.

Jak se hledá srdce bytu a jaké byty jsou na rekonstrukci vhodné? „Nedá se říct, že je lepší rekonstruovat byt v paneláku nebo secesní vilu. Důležité je, když klient z paneláku nechce udělat secesní vilu, když jeho požadavky korespondují s tím, co je možné,“ říká Ondřej Blaha.

Čtěte také

V Bourání jsme mluvili i o dalších stavbách – mateřských školách, o kulturním domě v Domažlicích či přístavbě školy v Mnichově Hradišti. Také o rodinných domech. I když ty už Svobodová-Blaha moc navrhovat nechtějí. Raději by rekonstruovali, ideálně vícegenerační typový dům z doby socialismu. „Na šumperák si brousíme zuby už dlouho,“ říká Anna Svobodová

Mluvili jsme i o jejich nejnovějším projektu, a to sice rodičovství. Jak ovlivní narození dítěte jejich tvorbu a kancelář? Jak se změní práce a život architektonických a životních partnerů po narození dítěte? „To zatím netušíme,“ smějí se Anna Svobodová a Ondřej Blaha.

Spustit audio

Související