Jaké světlo má být doma a jaké ve městě? Studio Visualove si umí posvítit na vše
Na Vánoce má být světlo spíše teplé. Na plese nemá být do modra. Večer je lepší tlumené. Architekty Jana Macháta a Michala Oklešťka světlo fascinuje a umí vytvořit i polární záři.
V centru Brna mají letos nové světelné girlandy. Jsou to minimalistické úsečky, které se vznáší nad ulicí a navrhli je architekti Jan Machát a Michal Okleštěk ze studia Visualove. Nebylo to ovšem bezbolestné – měly totiž svítit už loni, avšak nefungovaly, jak měly. Veřejnost to řešila, každý den jim volali novináři: „Byla to pro nás velká škola, nehroutit se z toho, co píší novináři a tvrdí veřejnost a spíš se soustředit na to vyřešit problém,“ říká Michal Okleštěk.
Dnes už girlandy září, stejně jako jejich vánoční hvězda na Dominikánském náměstí. A na zimní slunovrat, tedy 21. prosince, se rozsvítí také umělá polární záře, kterou vytvoří v parku na Kraví hoře v rámci Svátku světel.
Ve spolupráci s brněnskou hvězdárnou připravují každý rok také Festival planet, kdy se v parku objeví obří nafouknutá Země, Měsíc, Slunce a další nebeská tělesa. Vytvářejí také osvětlení pro plesy, videomapping, světelný a hudební festival Prototyp. Prostě pracují se světlem na mnoho způsobů.
Mluvili jsme také o tom, jak si správně posvítit doma. Je obecně známé, že modré světlo, které vychází například z displejů či obrazovek, není zdravé. „Nejen modrá složka světla, ale i intenzita světla je důležitá. I večer před spaním je lepší mít doma temnější světelnou atmosféru a nevystavovat se intenzivnímu světlu,“ říká Jan Machát.
Jak se z nich stali „architekti světla“? Co je na světle fasicnuje? A mají rádi tmu? Se studiem Visualove o světle teplém, modrém, po ránu a v Brně.
Související
-
Nový Hlavák: Velkorysost a radost, nebo zbytečné bourání?
Vítězný návrh na přestavbu hlavního nádraží v Praze bourá část památky ze 70. let. Nabízí za to „velkorysost a radost,“ říká jedna z architektek Greta Tiedje. Co je víc?
-
Proti Santům a zábradlím. Veronika Rut Fullerová čistí města od vizuálního nepořádku
Jsou vánoční trhy v Brně kultivované? A proč má brněnský drak svítící svetr? S grafičkou Veronikou Rut Fullerovou o vizuálním smogu – nejen o Vánocích.
-
„Architektura má na nás šílenej vliv,“ říká kurátor Michal Škoda. Proto ji vystavuje pokaždé jinak
Michal Škoda zve do Domu umění v Českých Budějovicích, který znají i ve Švýcarsku. Dělá tam výstavy nejlepších světových architektů.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.