Nový Hlavák: Velkorysost a radost, nebo zbytečné bourání?
Vítězný návrh na přestavbu hlavního nádraží v Praze bourá část památky ze 70. let. Nabízí za to „velkorysost a radost,“ říká jedna z jeho architektek Greta Tiedje. Co je důležitější?
Nová odbavovací hala hlavního nádraží z roku 1979 (architekti Josef Danda, Jan Bočan, Jan Šrámek, Alena Šrámková, Zdeněk Rothbauer) je památkově chráněná – nyní se ale má část zbourat. V soutěžním dialogu na úpravy okolí nádraží totiž zvítězil návrh dánského studia Henning Larsen Architects. Jeho součástí je i odstranění vstupní části haly. Je to správné? Není to ztráta pro budoucí generace? A povolí to památkáři? V Bourání mluví architektka vítězného návrhu Greta Tiedje, porotce Petr Hlaváček a zástupce třetího finalisty architekt Ondřej Synek z ateliéru re: architekti.
„Budova má hodnotu a mockrát jsem to říkal. Ale redukovat rozvoj města, veřejné dopravy, železnice jenom na téma ‚zachovat nebo nezachovat’ je opravdu zjednodušené,“ říká architekt Petr Hlaváček, náměstek pražského primátora a člen poroty na Nový Hlavák. Petr Hlaváček je také zeť architektky Aleny Šrámkové, jedné z autorek původní podoby. Co by říkala dnes?
„Jak přetvořit existující památky na něco, co chceme využívat, to je opravdu velká otázka. V Berlíně to udělali tak, že mezi dvěma nádražími vybudovali nové. Podle mě je to škoda, že nevyužili to, co už mají. Takže jsme moc rádi, že s tím můžeme pracovat jiným způsobem – je to mnohem zajímavější,“ říká Greta Tiedje, vedoucí týmu z dánského ateliéru Henning Larsen Architects.
„Zachovali jsme ji proto, že ji považujeme za skvělý dílo, jedinečné, nejen v kontextu Čech. Něco, co má silný charakter a dělá z hlavního nádraží jedinečný moment, něco, co si budete pamatovat,“ říká architekt Ondřej Synek z ateliéru re: architekti. Ten byl součástí týmu, který se umístil na třetím místě a stávající halu zachovává.
Dánové umí navrhovat obyvatelná města. Bude takový i Nový Hlavák? Poslechněte si Bourání!
Související
-
„Architektura má na nás šílenej vliv,“ říká kurátor Michal Škoda. Proto ji vystavuje pokaždé jinak
Michal Škoda zve do Domu umění v Českých Budějovicích, který znají i ve Švýcarsku. Dělá tam výstavy nejlepších světových architektů.
-
Proti Santům a zábradlím. Veronika Rut Fullerová čistí města od vizuálního nepořádku
Jsou vánoční trhy v Brně kultivované? A proč má brněnský drak svítící svetr? S grafičkou Veronikou Rut Fullerovou o vizuálním smogu – nejen o Vánocích.
-
Hrad má patřit Praze. Ať tam jsou byty, úřady, kavárny, říká architekt Václav Hlaváček
Václav Hlaváček na Pražském hradě pracoval pod všemi prezidenty: Havlem, Klausem, Zemanem i Pavlem, stihl i konec Husáka. Jeho Studio acht projektuje hradní rekonstrukce.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka