Nový Hlavák: Velkorysost a radost, nebo zbytečné bourání?

13. prosinec 2023

Vítězný návrh na přestavbu hlavního nádraží v Praze bourá část památky ze 70. let. Nabízí za to „velkorysost a radost,“ říká jedna z jeho architektek Greta Tiedje. Co je důležitější?

Nová odbavovací hala hlavního nádraží z roku 1979 (architekti Josef Danda, Jan Bočan, Jan Šrámek, Alena Šrámková, Zdeněk Rothbauer) je památkově chráněná – nyní se ale má část zbourat. V soutěžním dialogu na úpravy okolí nádraží totiž zvítězil návrh dánského studia Henning Larsen Architects. Jeho součástí je i odstranění vstupní části haly. Je to správné? Není to ztráta pro budoucí generace? A povolí to památkáři? V Bourání mluví architektka vítězného návrhu Greta Tiedje, porotce Petr Hlaváček a zástupce třetího finalisty architekt Ondřej Synek z ateliéru re: architekti.

„Budova má hodnotu a mockrát jsem to říkal. Ale redukovat rozvoj města, veřejné dopravy, železnice jenom na téma ‚zachovat nebo nezachovat’ je opravdu zjednodušené,“ říká architekt Petr Hlaváček, náměstek pražského primátora a člen poroty na Nový Hlavák. Petr Hlaváček je také zeť architektky Aleny Šrámkové, jedné z autorek původní podoby. Co by říkala dnes?

„Jak přetvořit existující památky na něco, co chceme využívat, to je opravdu velká otázka. V Berlíně to udělali tak, že mezi dvěma nádražími vybudovali nové. Podle mě je to škoda, že nevyužili to, co už mají. Takže jsme moc rádi, že s tím můžeme pracovat jiným způsobem – je to mnohem zajímavější,“ říká Greta Tiedje, vedoucí týmu z dánského ateliéru Henning Larsen Architects.

„Zachovali jsme ji proto, že ji považujeme za skvělý dílo, jedinečné, nejen v kontextu Čech. Něco, co má silný charakter a dělá z hlavního nádraží jedinečný moment, něco, co si budete pamatovat,“ říká architekt Ondřej Synek z ateliéru re: architekti. Ten byl součástí týmu, který se umístil na třetím místě a stávající halu zachovává.

Dánové umí navrhovat obyvatelná města. Bude takový i Nový Hlavák? Poslechněte si Bourání!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.