Ježíšek, Santa nebo třeba skřítek? Děti zvládají míchání vánočních příběhů lépe než my, shodují se rodiče

22. prosinec 2021

Do speciálního vánočního dílu si Martina Poliaková pozvala Miloše a Veroniku, aby si povídali o tom, jak u nich v rodinách probíhá adventní čas a jak do příprav na vánoční svátky zasahují děti. Jak jim vysvětlují adventní příběh, kdo u nich nosí dárky a jak se s partnery shodují na tom, co mít na štědrovečerním stole? Díl o vánočních tradicích si raději poslechněte bez dětí, hrozí vyzrazení překvapení.

Veronika má půlroční dceru Iris a jsou to pro ni a jejího muže nejen první svátky s dítětem, ale také první svátky, kdy pro širší rodinu připravují štědrovečerní pohoštění. „Změnilo se to, že bude oslava u nás. S dítětem jsme se stali ústřední vánoční lokací. A taky se na Vánoce těším mnohem víc než dřív, tím, že to bude pro Iris něco nového, překvapení,“ popisuje Veronika a dodává, že o tradicích a scénáři celého dne ale diskutují s příbuznými, protože míchají americké a české tradice, ateistické i katolické přístupy.

Strojení stromečku, štědrovečerní kuchyně nebo třeba zpívání koled má tak velmi ekumenický rozměr, ve kterém se míchají tradice, přání a představy obou táborů.

Čtěte také

Miloš s pětiletou Karolínkou a dvouletým Jonášem si zase vymysleli vánočního skřítka, který po celý prosinec provází rodinu přípravami na vánoční svátky a občas děti nutí do povinností.

„Máme takový mix mezi mladým Ježíškem v jesličkách a starším, vousatým Santa Clausem. Samotnému mi dělá problém se v tom občas zorientovat, když obdržím nějakou trefnou otázku od pětileté dcery,“ popisuje Miloš, jak se snaží reagovat na různé vánoční příběhy, do kterých v současném Česku děti vrůstají a přijímají je.

Jaký adventní příběh dětem vyprávíme? Jsou Vánoce pro děti jen o dárcích? Pusťte si předvánoční Houpačky s vůní jehličí, prožijte hezké Vánoce a sledujte pořad i na Instagramu!

autor: Martina Poliaková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.