Jsme nejlepší parťačky na světě. Lenka Erlebachová a Karolína Grohová zvládly osmitisícový Gašerbrum
České lezkyně Lenka Erlebachová a Karolína Grohová vystoupaly na osmitisícovku Gašerbrum. Krkonošské duo se tak postaralo o další letošní úspěch českého horolezení v Pákistánu. O emotivních a krizových momentech i o své souhře vyprávějí v nové epizodě cestovatelského a outdoorového podcastu Radia Wave Casablanca.
„Na vrcholu osmitisícovky jsem nechtěně natočila dvouminutové video, jak olizuju telefon,“ směje se Lenka Erlebachová ve studiu Radia Wave při odpovědi na otázku po vrcholových zážitcích z Gašerbrumu. Byl totiž upatlaný od energetického gelu, se kterým přišel do kontaktu v kapse její parťačky Karolíny.
„Byl to krásný pocit, rozhledy byly okouzlující, ale nic euforického jsem tam popravdě nezažívala. Nechtěla jsem spěchat a kazit Leničce radost, ale uvědomovala jsem si, že máme už jen půl hodiny světla a před sebou dlouhý sestup za tmy,“ popisuje vrchol Gašerbrumu Karolína Grohová.
Souhra na „Krásné hoře“
„Jsme nejlepší parťačky na světě,“ říkají lezkyně, které už mají zkušenosti z několika kontinentů. Karolína Grohová je mimo jiné běžkyně na lyžích, která naši zemi reprezentovala na dvou olympijských hrách, a někdejší trenérka české skialpinistické reprezentace. Pracuje jako učitelka na základní škole ve Špindlerově mlýně. Už dříve vystoupila například na Gašerbrum II nebo čínský vrchol Muztag Ata. Pokoušela se také o Huascarán nebo Broad Peak, kde jí vrchol těsně unikl. Lenka Erlebachová se kromě lezení věnovala soutěžně i sjezdovému lyžování a pracuje v Krkonoších jako realitní makléřka. V minulosti vystoupila například na Alpamayo v Peru nebo Lobuche v Nepálu.
Na osmitisícovce úspěch, doma nervy
V rozhovoru v Casablance Lenka a Karolína popisují například i své krizové momenty při netrpělivém čekání na příznivé počasí, tak po ztrátě komunikačního zařízení. Nemožnost podat zprávu domů vyvolala v lezkyních nervozitu. GPS lokátor na komunikátoru zároveň evidoval pád ve stěně a následně vysílal signál ze stále stejného místa, zatímco výprava postupovala. Mohl tedy indikovat falešnou tragickou zprávu.
Obě dvě sportovkyně podobné nepříjemnosti spojené s informacemi z náročných vysokohorských stěn znají i z druhé strany. Čekaly na zprávu od svých blízkých například při krizovém výstupu na Baruntse nebo nedávném úspěchu na Muču Kiš.
Jak probíhal výstup na Gašerbrum? Bude duo Lenka Erlebachová a Karolína Grohová pokračovat v himálajských výstupech? Poslechněte si kompletní podcast Casablanca!
Související
-
Jakou mám v horách tepovku? No nevím, říká horská průvodkyně Marie Lollok Klementová aka Děvče z hor
„V horách je to vždycky dobrý,“ říká Marie Lollok Klementová alias Děvče z hor. Horská průvodkyně a cestovatelka vypráví své zážitky z Patagonie, Nepálu i Dolomit.
-
Horolezení je někdy jak porno. Furt to samý! Češi vylezli na nejvyšší nezdolanou horu světa Muču Kiš
Nejvyšší dosud nevylezená hora světa Muču Kiš v severním Pákistánu přivítala na svém vrcholu českou trojici Zdeněk Hák, Radoslav Groh a Jaroslav Bánský.
-
Cestovatelka Kateřina Mandulová: Chci se stát Sněžným leopardem!
Cesty na východ a nejvyšší hory bývalého Sovětského svazu neodolatelně přitahují cestovatelku, stopařku a spisovatelku Kateřinu Mandulovou.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.