„Každé psaní začíná čtením.“ Jak zvládnout seminárku, bakalářku nebo diplomku?
Ve Studovně jsme s vysokoškolským pedagogem a mentorem Pavlem Semerádem probrali tipy, jak si psaní prací usnadnit, ale zároveň dodržet všechny požadavky. Jak si poradit s citacemi a vyhnout se plagiátorství? Jak poznat kvalitní zdroj? A proč akademici nemají rádi Wikipedii?
„Nejefektivnější psaní je v tom mystickém stavu, který se označuje jako flow. To je situace, kdy vás ta práce úplně pohltí, zapomenete na okolí, na prostředí kolem vás a na čas, a opravdu se striktně věnujete psaní,“ vysvětluje Semerád a dodává, že je těžké se do takového stavu dostat.
„Doporučil bych najít si nějaký rituál, který vás přepne v myšlení do toho psaní. Znamená to tedy, že si ze psaní uděláte svůj návyk,“ říká. Radí například změnit pozadí na počítači a z plochy smazat věci, které nás rozptylují. Pomáhat může i hudba beze slov, spíše relaxační a taková, která nebude rušit.
„Je důležité vyhnout se plagiátorství, protože se to vrací jako bumerang. Nemusí se to vrátit hned, ale i po letech,“ upozorňuje mentor a doporučuje práci zpracovávat samostatně.
„V okamžiku, kdy si necháte, ať už rešerši nebo jinou část, zpracovat někým jiným, tak nemáte přehled o tom, z čeho ten autor vychází a jak kvalitní jsou ty zdroje,“ varuje Semerád a dále doporučuje citovat průběžně a používat citační manažery pro lepší přehlednost.
Poslechněte si Studovnu o tipech, jak si poradit s písemnými pracemi.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.