Kde končí diagnóza a kde začínám já? Alena Spálenská o životě s ADHD a knize Dost dobře nenormální

7. únor 2024

Audioknihy Radia Wave odstartovaly titulem německé autorky Denise Linke Dost dobře nenormální – Můj báječný život s autismem a ADHD. Do podcastu Lit tak zamířila Alena Spálenská, studentka psychologie a specialistka na poruchy osobnosti z Národního ústavu duševního zdraví, která sama žije s ADHD a povědomí o této poruše šíří skrze svůj instagramový účet Můj ADHD mozek.

Alena se o svém ADHD dozvěděla teprve před třemi lety. Stejně jako autorka Dost dobře nernomální tak na svou diagnózu přišla až v dospělosti. „To je u žen docela běžné. Přitom když se podívám na svá videa z dětství, je očividné, že jsem typické ADHD dítě,“ říká Alena a dodává, že ve společnosti pořád převládá stereotyp, který poruchu pozornosti přisuzuje hlavně rozjíveným a neposedným klukům.

Čtěte také

Lidé s ADHD mají nižší hladinu dopaminu, který potřebujeme ke každodennímu životu. „My tak máme tendenci si ho pořád nějak uměle doplňovat, a proto rádi scrollujeme na sociálních sítích, stále něco mlsáme nebo vstupujeme do romantických vztahů, které nás ale brzy omrzí,“ popisuje Alena své zkušenosti a reaguje tak na příběh Denise Linke, která v knížce popisuje, že doba expirace jejích partnerských vztahů byla zhruba 90 dní.

„Je podle mě škoda, že naše školství funguje tak, aby srovnalo výkony jednotlivců do jednoho průměru. Pálíme zbytečně moc energie na věcech, které nám nejdou a pak nám stejně ani k ničemu nebudou a zanedbáváme rozvíjení jednotlivých talentů,“ odpovídá Alena na otázku, jak by se měl změnit český vzdělávací systém. Podle ní a Denise Linke ztrácí spousta lidí, kteří žijí s autismem nebo ADHD, ve společnosti svázané přísnými normami svůj potenciál.

Jak se člověku s ADHD změní život po medikaci? Přijde kvůli ní člověk o svou „jiskru“? A co dělat, když mám podezření na ADHD? Na to všechno se Jan Dlouhý zeptal Aleny Spálenské v novém dílu podcastu Lit. Poslechněte si ho.

autor: Jan Dlouhý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.