Kdo jsou duchové českých hor? O Krakonošovi a jeho družině s etnologem Pohunkem

11. březen 2024

Krakonoše možná znáte jako starého pána hor s holí v ruce. V moderních českých pohádkách je zobrazen právě jako bělovousý muž, který chrání svoje teritorium a občas také pomáhá lidem. Vypadal tak ale vždycky? V Hergot!u o něm a dalších nadpřirozených bytostech českých hor mluvil etnolog Jan Pohunek.

Podle Pohunka se podoba a vnímání Krakonoše historicky proměňovala. Nejstarší zmínky o něm pocházejí z 16. století. Nejprve se v literatuře vyskytoval jako duch, který v horách strážil drahocenný poklad a smrtelníky sváděl na scestí.

Líčení Krakonoše jako nebezpečné figury se měnilo postupně. Pozitivnější ztvárnění získává později ve sbírce zábavných povídek německého slezského spisovatele Praetoriuse. Krakonoš už lidem jen neškodí, spíše si z nich tropí žerty. Na konci 19. století se z Krakonoše stává pohádková postava, která bojuje proti zlu.

Jaké další bytosti patří do Krakonošovy družiny? Které české hory mají jako ducha ženu? Jak se duchové do hor vůbec dostali? A proč jako lidi máme potřebu vyfantazírovat podobné bytosti? Skrývá se za tím něco hlubšího?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.