Kdo menstruuje, nesmí k oltáři. O ženách v raném křesťanství s historikem umění Ivanem Folettim
Ženy u oltáře? Matka Boží a gender v raném křesťanství – umíte si dnes představit aktuálnější název? O své nejnovější knize nám do Hergot!u přišel povyprávět profesor Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Ivan Foletti.
Píše se 4. a 5. století po Kristu. Křesťanství se stále nachází ve své rané fázi, mnoho zásadních otázek zůstává nezodpovězeno. Některé jsou opravdu zásadní, například ty o postavení žen v církevní hierarchii. Jak významnou roli mají křesťanky mít?
Uvedená epocha je podle Folettiho zároveň dobou triumfu a pádu ženského svěcení. Budeme-li citovat irského historika Petera Browna, jde o opravdovou skutečnou revoluci. Ženská emancipace však nakonec bere za své. Muži je zatlačují do stále užšího prostoru.
Poslechněte si nový Hergot! s profesorem Ivanem Folettim.
Související
-
O větší otevřenosti místních církví, sborů a farností s Mikulášem Vymětalem a Erikou Oubrechtovou
Že si většinová česká společnost 35 let po změně společenského zřízení stále ještě hledá cestu ke své významné romské menšině, je smutná realita, která nikoho nepřekvapí.
-
Bible je černobílá! Říká křesťanská influencerka Veronika Gažíková
Veronika Gažíková tvoří instagramové a tiktokové účty Divoká Tvorkyňa a Učeník Ježiša Krista. Na TikToku ji sleduje přes 70 tisíc lidí a vzbuzuje značné kontroverze.
-
Svobodná víra se sendvičovou liturgií. Unitářství podle Kristýny Ledererové Kolajové
Existuje svobodomyslné náboženství? Přesně takto popisuje Kristýna Ledererová Kolajová Náboženskou společnost českých unitářů.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka