Když dokážeme jako mladí zpracovat vlastní smrtelnost, má to pro nás obrovský přínos, říká psycholog

8. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kluk muž chlapec smutný

Doba covidová nás nutí hodně se bát. Máme strach o životy svých blízkých, o práci nebo z toho, že nic už nebude jako dřív. „To, že mám aktuálně strach, ještě nemusí nic znamenat. Je dobré dělat si reflexe z odstupu, třeba po celém dni večer. Byl můj strach oprávněný? Ve vztahu s ostatními lidmi se zase můžeme ptát: neohrozil jsem někoho? To můžeme hodnotit jen zpětnou reflexí a k ní musíme používat i zdravý rozum,“ říká psycholog Dalibor Špok.

Strach má podle psychologa Špoka dvě tváře. Je to prapůvodní emoce, která nás má chránit, vždycky tak ale nefunguje. „Covidový strach nás zasáhl uprostřed postfaktické doby, za silného působení sociálních sítí, různých celebrit a influencerů. Je dobré být ve střehu, musíme ale najít rovnováhu. Žít v hrůze, která významně narušuje kvalitu našeho života, je zbytečné a ničemu to nepomůže,“ říká.

V klidu (Dalibor Špok)

Nemocí Covid-19 jsou teď hodně postiženi mladí lidé. Jaké to je, když se musíte těsně po dvacítce zabývat vlastní konečností? „Vytěsňování smrti je v naší kultuře běžné. Navíc se s ní zpravidla poprvé setkáváme až ve středním věku. Když jsme se smrtí konfrontováni v takhle mladém věku a dokážeme tu zkušenost zpracovat a začít žít s vlastní smrtelností, má to obrovský přínos,“ říká psycholog.

Covidová situace je podle Špoka jakýsi skleník toho, o co jde v normálním životě – hledání rovnováhy a přiměřenosti. „Jde o to, najít přiměřenou míru v našem fungování, v sociálním i pracovním životě. Lepší je konzistentně používat špatný návod než být paralyzovaný hromadou dobrých a nevědět, který si vybrat,“ dodává.

Jak se orientovat ve všech radách a doporučeních? „Každý už máme z jara něco vyzkoušeného. Možná jde jen o dvě tři rady,“ říká psycholog Dalibor Špok. Poslechněte si V klidu!

Stáhněte si e-knihu Dalibora Špoka Koronavirus: Manuál pro naši duši:

Spustit audio

Související