Komunikujte spolu „bez bulšitu“, s miminem na něj není čas. Houpačky řeší vztahovou rovnováhu rodičů

11. září 2019

Nejlepší zábava na středeční večer, když jste mimino dali spát? Popcorn, seriál a modlení, že se z vedlejšího pokoje neozve pláč. Ten druhý vedle vás je nabručený, protože čekal něco lepšího. Drink v baru za rohem? Nebo snad sex?! Narození dítěte je skvělá věc, ale vztah vám může obrátit naruby. Co udělat, aby to neskončilo rozchodem? 

Čtěte také

Podle vztahového terapeuta Honzy Vojtka je nejdůležitější komunikovat. „Narození dítěte je opravdu veliká změna. Náš vztah prochází ohromným přerodem, tak trochu ho buduju odznova. Začínáme jinou fázi a musíme to dělat vědomě,“ vysvětluje Vojtko, „nemůžete předpokládat, že si dva milující lidi vidí do hlavy a že dokážete rozpoznat, co by ten druhý potřeboval. Musíte spolu komunikovat bez takzvaných bulšitů. Já něco naznačím, druhý to má pochopit – na to nemáte čas. Otevřenost velmi pomáhá.“

Máte chuť na sex? Hlavně byste to měli říct, myslí si Vojtko, a nebručet uraženě na gauči. A když to nedopadne, neberte to osobně. Podle Vojtka je také důležité pochopit, co všechno je vlastně sex. „Ke koitu třeba ani nedojde, dojde k dotekům, k puse, ‚hele já bych hrozně chtěl, ale nejde to‘ – to všechno je intimita.“ 

V Houpačkách o vztahové rovnováze s malým špuntem v kolébce jsme také probírali zásadní téma: jak být muž, který není páté kolo u vozu? Jak doma opravdu pomoct? „První krok je připustit si, že pomáhat je fakt správně,“ vysvětluje Vojtko. Jste novopečený táta, který by si rád nechal poradit? Zapínejte poslední Houpačky.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.