Maxim Habanec: Díky skateboardingu jsem už ve dvaceti viděl půlku světa. Otevřel mi dveře do života
„Starší kluci mě poprvé ve třinácti letech vzali na závody do zahraničí. Já je v Itálii hned vyhrál a dostal za ně tři tisíce euro. Najednou jsem si mohl kupovat letenky na další závody a mohl sám začít podporovat kariéru. Dneska jsem si už většinu snů splnil. Chci jen přijít na to, jak vydržet jezdit co nejdéle, a taky chci své zkušenosti předávat dál, “ říká skateboardista Maxim Habanec v Rozhovoru Martina Minhy na Radiu Wave.
„Se skateboardingem jsem začínal ještě v době, kdy to nebylo úplně normální. Když jsem v pěti letech někam přišel, všichni si na mě ukazovali, protože moje deska byla pomalu větší než já. Měl jsem hlavně výhodu v tom, že mě mezi sebe vzali starší kluci. I díky tomu jsem byl brzy na závodech v zahraničí, vyhrával jsem, dostával věci zadarmo a objevil se v časopisech,“ popisuje své skateboardingové začátky.
„Prahu mám hrozně rád. Místní architektura je ale bohužel vůči skateboardingu nepřátelská. Všude se začíná pokládat zámková dlažba a je tu obecně hodně kostek. Jsou města, kde pro nás vzniká daleko více možností,“ říká skateboardista, který sám preferuje jízdu v ulicích než ve skateparku.
O Maximu Habancovi
Maxim Habanec je český skateboardista, který se svému sportu věnuje od pěti let. Několikrát vyhrál Mistrovství České republiky, dvakrát světový pohár Mystic SK8 Cup a pravidelně závodí po celém světě. Svou vášeň k cestování a skateboardingu prezentuje i ve svém dokumentárním projektu Skate of Mind. Napsal knihu Život je skejt. Má svou vlastní značku, skrz kterou se snaží podporovat mladé skateboardisty. V květnu 2021 se stal jednou z tváří nové sportovní stanice Českého rozhlasu – Radiožurnálu Sport.
Kdo dal Maxovi první skateboard? Jak vnímá premiéru skateboardingu na olympijských hrách? Jaké nejhorší zranění v kariéře zažil? Na kterém místě by si chtěl zajezdit? V čem se za posledních dvacet let změnila skateboardingová komunita? A jaké jsou plány aktuálně nejlepšího českého skateboardisty do budoucna? Poslouchejte v Rozhovoru Martina Minhy.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.