Mladý feministický design: v keramice přijatelný, v módě kontroverzní?

11. červenec 2022

Jak vypadá mladý český feministický design, jaká témata řeší a s jakými reakcemi se setkává? Přibližujeme dvě aktuální bakalářky studentek UMPRUM: Feminismus v církvi od Markéty Špundové a Female Gaze Natálie Szegeny. Obě se nebály témat, která jsou většinovou společností vnímaná jako provokativní a obě nakonec obhájily za jedna. Reakce, se kterými se setkaly, ale nejsou jen povzbudivé a pozitivní.

„Nebylo to poprvé, co jsem se zabývala feminismem v módě, už v předchozí kolekci jsem řešila power suit pro ženy. Ale tohle byla první kolekce, která šla kontroverznějším směrem, a i reakce na ni byly kontroverznější. Ale právě ty diskuse, které práci obklopovaly, mě přesvědčily o tom, že tohle téma je třeba otevírat víc a víc,“ říká studentka Ateliéru módní tvorby, Natálie Szegeny. Pro ni i pro Markétu Špundovou z Ateliéru keramiky a porcelánu není feminismus jen jedna kapitola v tvorbě, ale směr, kterým se ve svých životech už delší dobu ubírají.

„Během obhajob mě překvapilo, kolik lidí mě podrželo. Byla to vlastně příjemná a otevřená diskuse,“ popisuje Markéta. „Jen jeden teoretik mi řekl, že nemám dost teorie na to, abych mohla být feministická umělkyně. Hned se ale ozvalo snad pět lidí a snažili se mu vysvětlit, proč je jeho komentář mimo.“

Stejně jako Markéta měla i Natálie velkou oporu ve vedení svého ateliéru. Opakovaně ale neadresně zmiňuje, že během procesu tvorby narážela na řadu odmítavých reakcí. Kolekce s názvem Female Gaze je složená z tylových a korálkových šatů, které odhalují v podstatě celé tělo nositelek a nositelů. Co na ní bylo nejvíc provokativní? Jak je do šatů zakódovaná feministická poezie? A jak chce designérka v tématu pokračovat dál? Poslechněte si celý příspěvek.

Proč se feministická kolekce obhajovala náročněji než feministická keramika? A s jakými reakcemi se designérky setkaly u obhajob bakalářek na UMPRUM? Poslechněte si rozhovor s Natálií Szegeny a Markétou Špundovou.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka