Modeschau pro Ježíškova vnoučata: Pletením a háčkováním proti smutku a samotě

Pletení ve studiu Radia Wave, speciál Modeschau moderovala Veronika Ruppert
Pletení ve studiu Radia Wave, speciál Modeschau moderovala Veronika Ruppert

„Háčkovat je lepší než polykat antidepresiva,“ říká Josefa, dáma, která je Ježíškovým vnoučetem Veroniky Ruppert. A právě Josefě byl věnovaný speciální díl Modeschau. Ve studiu Radia Wave jsme uspořádali workshop pletení s absolventkou UMPRUM Simonou Poustkovou a zkušenými pletařkami z projektu Ponožky od babičky.

„Všechno nebylo hned akurátní, jak se říká: Naše Bára v noci šije, ve dne párá,“ směje se paní Josefa, která se háčkovat učila sama. Pro radost svým známým háčkuje dekorace do bytu, ale třeba také náušnice. „Baví mě pracovat s obrazotvorností a barevností a pak také potěší, když se to někomu líbí,“ říká Josefa, která se ze zdravotních důvodů k cestě na workshop do pražského studia neodhodlala. Díky odpolednímu setkání v domově důchodců jsme s ní rozhovor předtočili a na workshopu ve studiu s námi byla alespoň zprostředkovaně.

Josefa se do projektu Ježíškova vnoučata přihlásila vloni. Přála si výlet na hvězdárnu, na který pak navázala řada dalších setkání, ať už v domově důchodců, nebo na výletech po okolí. Na studiovém workshopu Modeschau pro ni dámy Dagmar s Helenou z projektu Ponožky od babičky uháčkovaly teplé vlněné ponožky v barvách Ježíškových vnoučat, bledě modré a bílé.

Pletení ve studiu Radia Wave

Dvě pravidelné účastnice workshopů Modeschau a sdružení Elpida Štěpánka a Jitka se podělily o své první zkušenosti s pletením. Čím je podle nich nejlepší začít, proč je nejlepší učit se od někoho staršího a zkušeného a jaké podomácku pletené nebo háčkované věci samy běžně nosí? Poslechněte si v záznamu pořadu.

K pletení ve studiu Radia Wave se přidala i absolventka UMPRUM Simona Poustková. Přinesla ukázat hravé huňaté svetry z celopletené oděvní kolekce. Linii, která zahrnuje i efektní pletené šaty nebo kalhoty, představila letos na podzim na nezávislém přehlídkovém večeru We´re Next ve Veletržním paláci v Praze. Poslechněte si, jak se plete mladý autorský módní design.

Pusťte si, jak probíhal workshop pletení s absolventkou UMPRUM Simonou Poustkovou a zkušenými pletařkami z projektu Ponožky od babičky.

Playlist:
Dinamarca – Solo
Doxxed – Amuleto
Lao & Speak – Time to Waste ft. Bclip
Advance Base – Dolores & Kimberly
Giek 1 – Come Back
Shan Ti – Party Wit Me (ft. Bladee & Virus)
Luxury Elite – Up Next (TV Party)