Musí mít dům v Krkonoších malá okna? Není to nutné, nežijeme před sto lety, říká architekt

7. březen 2024

„Důležité je, aby dům měl propojení s místem a ne vyžadovat, jestli je okno metr široké nebo dva metry široké,“ říká architekt Martin Šenberger ze studia Mar.s Architects. Projektoval už několik staveb v Krkonoších a mluvili jsme o tom, jaké stavby do horské krajiny patří a jak výstavbu regulovat. „Důležité je, aby domy byly navržené architektem a aby měly propojení s místem,“ říká Martin Šenberger.

Martin Šenberger vede firmu, kterou původně vybudoval jeho otec, architekt Tomáš Šenberger, pracují tam dnes společně a spolu také přišli do Bourání. Tomáš Šenberger se už od konce 80. let zabývá přestavbami historických továren na nové účely. Mluvili jsme také o nich: „Tendence k bourání je děsivá. A přitom schopnost takových budov přijmout novou náplň je obrovská,“ říká Tomáš Šenberger.

Martin Šenberger a Tomáš Šenberger mluvili také o tom, jaké to je pracovat ve firmě s tátou - synem. A převezme kancelář další generace? „Zatím se to moc nerýsuje,“ směji se Šenbergerovi. Bylo by to fajn, není to ale rozhodující.

Mar.s projektuje i restaurace a také pivnice. Proč je v nových hospodách často hluk? A kolik hospodského rámusu je tak akorát?

Jak se v dnešní době navrhují hospody a proč je největší rámus pod klenbou? Poslechněte si Bourání!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.