Nástrahy pseudonáboženství. Tomáš Halík o fundamentalismu, fanatismu a farizejství
Tyto problémy mají podle Halíka často psychologické kořeny, vychází z vnitřní nejistoty a nevyrovnanosti člověka, potřeby jednoduchých odpovědí na složité otázky. Náboženský jazyk a symbolika pak slouží spíš jako forma, o skutečně náboženské hodnoty nejde. Proto Halík také v této souvislosti spíš než o náboženství mluví právě o pseudonáboženství.
Jako pozitivní příklad naopak vyzdvihuje třeba papeže Františka. „On je vlastně ve svých zásadách poměrně konzervativní, ale je milosrdný a soucitný. Nemění dogmata a předpisy, ale pastorační praxi. Tady je něco napsáno, ale musíme se dívat na reálný život.“
Čtěte také
František tak například chce v konkrétních případech rozvedeným a znovu sezdaným lidem umožnit přístup k eucharistii. Z hlediska současné římskokatolické nauky na to právo nemají – druhé manželství je vnímáno jako neplatné – ale podle papeže velmi záleží na kontextu.
V podobném duchu tak Halík například dochází i k tomu, že by římskokatolická církev měla akceptovat registrovaná partnerství lidí žijících ve vztahu s člověkem stejného pohlaví. Dokonce by podle něj měli mít i možnost požehnání svému vztahu v kostele.
Jak se bránit náboženským patologiím a kde naopak hledat zdravou spiritualitu? A jak se v průběhu let měnil pohled Tomáše Halíka na LGBTQ vztahy? Pusťte si celý pořad!
Související
-
Papež František vyzývá v nové encyklice Fratelli tutti k snění o novém bratrském světě
Na začátku října vydal papež František novou encykliku Fratelli tutti (doslova „všichni [jsme si] bratry“).
-
Podpořil, nebo nepodpořil? Co řekl papež František o registrovaném partnerství
Nedávno se po celém světě v hlavních zprávách objevila informace, že papež František podpořil registrovaná partnerství neheterosexuálních párů.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.