Nebaví vás hrát si se svými dětmi, ani když jsou Vánoce? Jste normální

18. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vánoce; deprese (ilustrační foto)

Zbývá posledních pár dnů, abychom pod stromkem patřičně rozzářili oči našich dětí. Máme seznamy, známe jejich představy, a stejně je třeba ještě zodpovědět pár otázek. Máme jim splnit všechna vánoční přání? Co je to dobrá hračka? Jak naložit s Ježíškem? V Houpačkách odpovídá psycholožka Pavla Koucká. Varování: pořad obsahuje ježíškovský spoiler.

„Dětská radost nejde stupňovat do nekonečna a vyplnit celý seznam z dopisu Ježíškovi není třeba. Důležité je pořídit něco, co dítě doopravdy potěší, a takových dárků vůbec nemusí být moc,“ doporučuje psycholožka a dodává, že postava Ježíška je v našem reálném světě velká výjimka. „Děti se od dospělých dozvídají, že zázraky a kouzla jsou možná jen v pohádkách. A pak je tu Ježíšek, který přichází do našeho reálného světa, zazvoní na zvoneček, který děti skutečně slyší, a rozdává skutečné dárky,“ říká Koucká a dodává, že chvíle, kdy děti věřit přestávají, pro ně může být i těžká.

Čtěte také

Rodiče svoje děti podle Koucké někdy věcmi zahlcují, což se negativně podepisuje na jejich duševním rozpoložení. „Když mají tolik hraček, že v nich neudrží pořádek a nevědí, kde co mají, jsou z toho stresované. Dítě vládne svým hračkám, ne ony jemu,“ upozorňuje Koucká a v Houpačkách nabízí možná řešení situace, kdy tomu tak není.

V pořadu jsme otevřeli i jednu rodičovskou frustraci. „Setkávám se s matkami, které si vyčítají, že je nebaví si hrát s jejich dětmi,“ popisuje psycholožka. „Není to ale jejich primární úloha. Když si hrajete a nebaví vás to, dítě to stejně pozná,“ dodává.

Je pro děti lepší hrát si s abstraktními, nebo konkrétními věcmi? A co když hraní rodiče vážně nebaví? Odpoví Houpačky.

Spustit audio