Osvícený člověk má v očích lásku a komunikuje s různými formami bytí, věří umělec Jan Budař

10. červen 2024

Jan Budař je všestranným umělcem. Je hercem, režisérem, scenáristou, hudebníkem, textařem, spisovatelem a výtvarníkem. Co všechny tyto jeho aktivity spojuje? Mohla by to být Janova spiritualita, kterou nevnímá jen jako přemítání o duchovních otázkách. Jak říká: „Ve spiritualitě jsme obsaženi jako ryby ve vodě.“

Z jeho slov je cítit přemýšlivost. Rozum ale pokládá v posledku jako nedostačující pro vztahování se k tomu, co nás přesahuje. „Mám to tak hezky zjednodušeně pohádkově daný, že láska je pro mě gravitační síla, jak zaznělo ve filmu Interstellar. A že láska, jak se říká, je i Bůh. Tak nějak se na to dívám dětsky,“ říká s opatrností a úsměvem Jan.

Jeho přesvědčení o věcech mezi nebem a zemí je ale mnohem širší. Zahrnuje mimo jiné zájem o reinkarnaci, telepatii a možnost duchovního růstu. Jeho plodem je pak osvícení. To se projevuje především láskou. „Pro mě je osvícený člověk ten, který se často směje, v jeho očích je vidět laskavost a láska, kterou nehraje, ale prožívá. Je to člověk, který umí komunikovat nejen s lidmi, ale i s dalšími formami bytí,“ říká známý herec.

Zajímá vás Janova zkušenost s halucinogenní ayahuascou? Co mu přijde na některých náboženských myšlenkách podezřelé? Zda vnímá na ezoterice něco nebezpečného? A co by se chtěl naučit od delfínů? Pusťte si záznam rozhovoru!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.