Pádlování v kanadské Arktidě! Cestovatel Milan Pachlopník líčí nejlepší a nezdravější divočinu na světě
Vodák a cestovatel Milan Pachlopník si zamiloval severozápadní teritoria Kanady a arktickou tundru. Nejpřirozenější způsob pohybu v této krajině je po řekách. Strávil tam během minulých dvou dekád už tři a půl roku čistého času.
„Po šesti týdnech své první cesty do oblasti kanadské Arktidy jsem zjistil, že jsem se nikdy necítil líp. Fyzicky i mentálně. Je tam něco silného, neviditelného v té krajině, kde jakoby nic není,“ tvrdí podnikatel, vodák a cestovatel.
„Například Mackenzie River začíná jako dva metry široký tok pod pramenem a končí jako osmdesátikilometrový tok v deltě. Je to jako plout životem.“ V cestovatelském magazínu Radia Wave Pachlopník přibližuje zážitky také z řek Kazan, Anderson anebo Coppermine River.
Takové ticho, že nejhlučnější ze všeho je vaše krev v uších
K výpravám využívá krátké arktické léto, ideálně od poloviny června do poloviny srpna. Všude je ještě množství ledu, ale teploty jsou vysoké. Po ledu se občas chodí do půli těla. „Letadlo vás vysadí někde daleko na severu a odletí, cože je samo o sobě silný moment. Víte, že několik týdnů nikoho neuvidíte. Rozhostí se takové ticho, že nejhlučnější ze všeho je vaše krev v uších,“ popisuje Pachlopník svoje prožívání kanadské Arktidy.
Zvířata, emoce a bytí
„Po pár týdnech začnete emocionálně vnímat divoká zvířata. Zvědaví vlci vás často doprovázejí podél toku řeky několik dní,“ přibližuje vodák své zážitky. Pytle nakoupených zásob vyztužuje rybaření, ale kvůli medvědům se nikdy nekempuje na těch místech, kde se ryby pekly. Záložní opasek s „KPZ“ obsahem se odkládá jen na noc, pouze ve stanu na dosah ruky.
Prozaičtější, ale intenzivní potíže dokážou dělat muchničky obtěžující člověka v obrovských hejnech. „Svědí to ještě tři dny. Komár je kamarád, muchnička je pekelný vynález přírody.“
Poslechněte si zážitky Milana Pachlopníka o kanadském severozápadním teritoriu a pádlování v tundře. Některé další vzpomínky popisuje ve svých online cestopisech na webu časopisu Pádler.
Související
-
Kniha legend na Altaji. Jakub Šedivý jako první splul velkou trojku postsovětských řek
Po náročných pádlerských expedicích v Nepálu, Kyrgyzstánu, Indii nebo na Borneu se český vodák Jakub „Kajman“ Šedivý vydal s ryze českou sestavou na Altaj.
-
David Sodomka o jihoamerickém vodáckém dobrodružství: Bylo to...
Na peruánské a ekvádorské řeky vyrazil na 3 měsíce kajakář David Sodomka, přezdívaný mezi pádlery Vory. Splul 600km Rio Maraňon v Peru a pak se přemístil do Ekvádo...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.