Parabible #20: Na rozloučenou

9. duben 2020

Na Zelený čtvrtek se o Velikonocích připomíná poslední stolování Ježíše s Jeho učedníky. Parabible tuto událost zpracovává s ohledem k podání evangelia podle Jana, kde sice nejde o samotnou hostinu, ale zato jsou akcentovány jiné důležité roviny této fáze velikonočního příběhu.

Janovo evangelium má oproti třem synoptickým mnoho zvláštností. Jednou z nich je to, že v celkovém obrazu velikonočního dramatu úplně chybí zevrubnější popis poslední večeře. Najdeme zde ale pasáž o mytí nohou učedníkům, zdůraznění pokorné služby Mistra jeho učedníkům.

Parabible ale přece jen obraz rozlučkové party s večeří rozvine, aby mohla janovský symbol služby přenést do současnosti. Jaký je Ježíšův styl, pokud jde o stolování? A proč chce Petr otočit ještě jednu rundu na přátelství?

Poslechněte si dvacátý díl Parabible v podání Alexandra Fleka s úvodem Petra Wagnera, tematicky se vztahuje k Velikonocům.

Podcastová série Radia Wave Parabible vzniká ve spolupráci s novým audioportálem Českého rozhlasu mujRozhlas.cz. Jednotlivé díly Parabible najdete postupně od 1. prosince každý den na stránce wave.cz/parabible a na mujRozhlas.cz. K odběru podcastu se můžete přihlásit na wave.cz/podcasty. Více informací o knize Parabible najdete na www.parabible.cz.

autoři: Alexandr Flek , Petr Wagner
Spustit audio

Související