Počkej, až se vrátí domů táta! Mám napočítat do tří? Strach vyvolávají hlavně bezradní rodiče

26. duben 2023

„Bezradní rodiče někdy svoje dítě strachem paralyzují, aby je poslouchalo. Nějakou chvíli to asi funguje. Zároveň to výrazně zvyšuje úzkostnost dítěte. Má pak větší sklony na neznámé a nové situace reagovat úzkostí. Bojí se jet na školu v přírodě, bojí se spát samo u babičky,“ říká psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.

Psycholog zdůrazňuje, že důležitý je balanc. Do života dětí nepatří strachu ani příliš mnoho, ani bychom ho neměli eliminovat úplně. „Když je strachu málo, nejsme chránění. Když je ho moc, bere nám život,“ říká Kulhánek. „To se například objevuje u úzkostnějších dětí, které strávily dlouhý čas samy v lockdownu. Teď mají strach se ve společnosti projevit, bojí se, že udělají něco špatně, že se ztrapní. Strach je hrozně limituje v normálním životě,“ dodává.

Ve zvládání strachu jsou dětem podle psychologa zásadním příkladem jejich rodiče. „Hlídám si svůj limit a nestydím se za něj. Můžu říct, že je něco na mě moc, a nebudu zesměšněn. Je potřeba si uvědomit, že jsme na tom různě. Někdo je úzkostnější a někdo je zase Franta Nebojsa a potřebuje k tomu, aby cítil vzrušení, víc impulsů.“

„Malé děti někdy neumí svůj strach slovně ventilovat a zůstávají s ním pak úplně samy.“ Poslechněte si Houpačky o strachu s Janem Kulhánkem.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.