Pokud se potácíte v depresích, tak si vás meditace přitáhne. Pusťte si naše tři cvičení

30. duben 2019

„Na jednom manažerském školení nabídli účastníkům meditaci k relaxaci a snížení stresu. Lektor vedl seminář velmi dobře. Po návratu podalo 20 procent účastníků v práci výpověď,“ zaznělo na večeru Meditace s Balancem. Meditace není jen metoda ke snížení stresu, je cestou k poznání vnitřního světa člověka. Slouží k pochopení toho, proč se lidé chovají tak, jak se chovají, co jsou to emoce, a jde i mnohem dál.

„K meditaci jsem se dostal, protože jsem měl velké osobní problémy. Když člověk problémy nemá a rozhodne se meditovat z plezíru, protože je to zrovna trend, tak to nevydrží. Není tam hlubší motiv,“ řekl v pražském Studiu Alta terapeut a lékař Pavel Špatenka, který společně s Ivetou Skálovou-Špatenkovu o meditaci hovořil. Během večera proběhla vedená meditace, relaxační dechové cvičení a imaginace.

„Meditace je lupa do sebe. V terapii ji používám k pátrání ve vnitřním světě a psychickém pozadí klientů. Osobně je pro mě meditace nedílnou součástí života již šest let,“ řekla na úvod Ivana Skálová-Špatenková. Zaznělo také, že meditování je nástroj sebepoznání, bytí se sebou a kultivace mysli i cesta k sobě samému. Umožní vypnout autopilota automatických reakcí a vzorců, které v životě máme. Nabídne možnost vědomě se rozhodovat, jak budeme reagovat.

„Způsob a čas meditace je individuální, ale je dobré mít nějaký řád. Stereotyp běhu mozku je 20 minut, do tzv. alfa vln, meditačního stavu, je mozek schopen se přepnout až po této době,“ předala poznatky některých vědeckých studií Ivana. Meditovat lze v různých polohách. Důležitá je pozice páteře, nejčastěji jsou vyžadována rovná záda. Pravidelnost rozhodně prospívá, ale každý den je meditační stav jiný. Někdy to jde úplně samo a jindy je sezení bolestivé, v hlavě víří mnoho nepříjemných myšlenek a objevují se náročné emoce. Cílem meditace ale není vyvolat si příjemné pocity, pouze pozorovat to, co se děje, pracovat s pozorností.

Meditace s Balancem ve Studiu Alta

„Chci mít klid, říkají si lidé. Představují si, že budou uvnitř úplně vyprázdnění. To ale není klid, klid je jakási kvalita,“ rozvádí některé související pojmy Pavel. Dodává, že být vyrovnaný neznamená mít dobrou náladu, ale umět se vypořádat s tím, co prožíváme. Co se děje uvnitř duše nebo mysli.

Pusťte si celý záznam Balancu o meditování a vedené meditaci a imaginaci.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související