Povodně mají on-line vítěze i poražené

4. červen 2013

Některé složky státu si dodnes neuvědomily, že je rok 2013 a informace se šíří také po internetu.

Už několikátý den se velká část naší země vypořádává s povodněmi. Vláda vyhlásila stav nouze a lidé s obavami sledují předpověď počasí. Na sociálních sítích jsou tisíce fotek a videí, která natáčejí všichni, kdo mají po ruce chytrý mobil. Pohotově vznikly různé informační linky.

Na sociálních sítích můžeme dobře pozorovat, jak kvalitně komunikují s občany úřady, města i státní podniky. Na jedničku funguje třeba facebookový profil Kralup nad Vltavou, kde se odehrává úplně všechno, od hlášení uzavírek po najímání dobrovolníků. Obyvatelé města se rychle dozvěděli, kde všude je voda, jestli jezdí vlaky a jestli ordinují lékaři. Rodičům dalo město přes Facebook vědět, jak fungují školy. Zaměstnanci města chrlí na profil jednu informaci za druhou a dělají to opravdu dobře. Je to přesně taková služba občanům, jak má vypadat.

V Praze podobně dobře funguje profil Pražské integrované dopravy. Oficiální stránky sdílejí fotky od uživatelů, reagují na dotazy k dopravě a především sdílejí názorné mapy, na kterých je vidět, jaké tramvaje, autobusy a linky metra jezdí. Navíc si radili také sami uživatelé mezi sebou. Ani tady nemůžeme mít žádnou výtku, takový servis se musí ocenit.

02901259.jpeg

Špatné příklady
Na druhou stranu tu jsou i složky státní správy, které jako by nepochopily, že v roce 2013 nestačí jenom zapnout telefonní linku. Státní správa musí komunikovat tam, kde jsou občané, a to i mimo úřední hodiny. Mít aspoň Facebook je v dnešní době samozřejmost, když je po ruce i Twitter, tím lépe. Když jde o to, dostat informaci k občanům, musí se použít všechny prostředky.

Naprosté informační ticho panovalo například na oficiálním webu Jihočeského kraje, který se probudil až v pondělí. Když byl v neděli na několika desítkách míst stav ohrožení, na krajských stránkách jste se dočetli akorát dva dny starou zprávu o dětské Bambiriádě. O víkendu totiž web nikdo neaktualizoval, prostě počkali až na pracovní den. Shnilou třešničkou na dortu je odkaz na krajský Facebook. Ten totiž vede na profil dva roky staré akce Rožmberský rok. K čemu má Jihočeský kraj web, když na něj nedává žádné užitečné informace pro své občany?

Jihočeši by si mohli vzít za příklad své severočeské kolegy. Liberecký kraj má speciální povodňový portál, který slouží k informování veřejnosti i starostů obcí, takže se přes něj svolává třeba zasedání povodňových komisí. Dobře fungovaly stránky Děčína nebo Ústí nad Labem, kde se v neděli v poledne objevily zprávy o předpokládaném stavu vody společně s fotografiemi.

02901103.jpeg

Kde najít čerstvé informace
Aktuální informace o povodních přináší celý den kolegové z Radiožurnálu. Stranou nezůstává ani rozhlasový web, na kterém i pozdě v noci funguje on-line zpravodajství. Na Facebooku se můžete podělit o své fotografie a videa, stačí si najít profil Českého rozhlasu jako takového, anebo jednotlivých stanic, ať už Radiožurnálu, nebo regionálního vysílání. Další informace dáváme také na Google+ a na Twitter, kde se vyplatí sledovat účet Radiozurnal1.

Povodňové informace se načítají dokonce i do digitálního rozhlasového vysílání, takže se ukazují na displejích digitálních rádií.

autor: Filip Rožánek
Spustit audio