Přednost mají muži. Historička umění Helena Huber-Doudová o tom, jak se svět architektů bránil ženám
„Ženy nemají prostorové cítění, chybí jim logika a řád. Ke stavebnímu umění by se neměly vůbec přibližovat. To se o sobě dozvídaly architektky v minulých desetiletích. A někdy ještě dnes,“ říká historička architektury Helena Huber-Doudová.
Huber-Doudová je kurátorkou sbírek architektury v Národní galerii. Jak spočítala, mají tam práce 222 mužů architektů a jen 22 žen. Podobně je to v celých dějinách české architektury, známých ženských jmen je jenom pár. Proto Helena a další historičky umění sestavují databázi Ženy v architektuře, která bude už brzy spuštěna. Jsou tam architektky činné od roku 1945 dodnes. Mnoho skoro neznámých.
Na databázi pracují i další odbornice – kunsthistoričky Klára Brůhová (která je zároveň také architektkou), Petra Hlaváčková, Nikola Zahrádková, Barbora Řepková a architektka Šárka Malošíková. Zkoumaly také dobové časopisy a našly například inzerát z 90. let, kde se hledaly odborníci do Výzkumného ústavu výstavby a architektury: „Přednost mají muži,“ píše se tam.
V Bourání jsme mluvili taky o dějinách diskriminace a předsudků, o tom, jak ženy kombinovaly práci a péči o rodinu a také o tvůrčích dvojicích. „Velká většina žen-architektek fungovala v páru,“ říká Helena Huber-Doudová. Některé ale tímto způsobem zůstaly navždy neviditelné ve stínu svého slavného muže. Které to byly?
Huber-Doudová je také hlavní kurátorkou nové stálé expozice architektury Architektura všem ve Veletržním paláci. Řeč přišla tedy nejen na ni, ale i na další projekty. Některé z nich připravovala i se svým manželem, architektem Robertem Huberem. Jak se model tvůrčí dvojice osvědčil jim? „U nás to není úplně optimální,“ přiznává Helena. S nadsázkou, samozřejmě.
Poslechněte si celé Bourání, tentokrát hlavně o ženách architektkách. Jak kombinovaly práci a rodinu? A proč zmizely z dějin architektury?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.