Přinesli jsme si město s sebou. Jak se Pražáci přestěhovali do stodoly v jižních Čechách

16. září 2024

Klimešovi žijí ve stodole. Je stará nejméně tři sta let a má kamenné zdi. Uvnitř si vybudovali rozlehlý byt –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ mají tu i koncertní křídlo a parkety.

„Bydleli jsme na Ořechovce, kde jsme ještě potkávali Václava Havla. Já už jsem nemohl žít nikde jinde než v hezkém domě a hezkém prostředí,“ říká Jan Klimeš.

Jejich nový domov je neméně poetický a hezký jako pražská Ořechovka. Je to stodola s tlustými zdmi z kamene a s výhledem na kopce a na sad. Je ale v jihočeské vesnici Obrataň. Zároveň si sem přivezli svůj městský životní styl: „Chtěl jsem slyšet vrzat parkety,“ říká Honza. Takže je mají v obýváku, získali je z druhé ruky z domu, kde je vyhazovali.

S jeho ženou, architektkou Naďou Klimešovou, dlouho hledali tu správnou stodolu. Pak Naďa rekonstrukci sama navrhla a částečně i vlastnoručně udělala. Učila třeba místní řemeslníky, jak pracovat s hlínou nebo slámou. Jaké další přírodní materiály použili a jak to funguje?

Usadili se na jihu Čech a v Táboře Naďa Klimešová vybudovala spolu s kolegou Vítem Markvartem ateliér Dílna architektury. Ten navrhuje další rekonstrukce chalup, stodol a statků. Ale také úpravy městské knihovny v Táboře.

„Každý den je trochu jiný, sledovat krajinu, jak se mění, je nádherný,“ říká Naďa Klimešová. „Po deseti letech je to lepší a lepší a lepší,“ říká Honza Klimeš.

Co vidět v Táboře? Poradí Naďa Klimešová, která tu pracuje a Praha ani Brno jí nechybí. Poslechněte si Bourání.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.