Projděte si Ještěd s Adamem Gebrianem. Futuristický vysílač v exkluzivním streamu

29. březen 2019

Speciální horský Audioport, společné vysílání Radia Wave a slovenského Rádia_FM, přinesl debaty o horolezectví, ochraně přírody, turistice nebo horské architektuře, součástí vysílání byla ale i prohlídka futuristického vysílače na Ještědu s Adamem Gebrianem.

Do útrob technicistního unikátu, rotačního hyperboloidu na Ještědu, jsme se s Adamem Gebrianem vypravili v rámci horského Audioportu. Ještě než moderátoři Veronika Ruppert a Paľo Hubinák vyzpovídali hosty, mohli jsme v živém streamu nahlédnout do hotelu, restaurace a jejich zázemí včetně ryze technologických prostor vysílače.

„Tady stávala horská chata, která v roce 1963 vyhořela,“ popisuje Gebrian místo, kde se dnes rozpíná vysílač. „Měli ji nahradit hotelem a vysílačem, takže všichni navrhovali stavět dva baráky. Jenom Karel Hubáček, jehož návrh nakonec zvítězil, zakomponoval obě funkce do jedné stavby a snažil se, aby vnější plášť vysílače splynul s přírodou.“

Podívejte se na záznam z prohlídky Ještědu s Adamem Gebrianem a poslechněte si všechny rozhovory – s legendami horolezectví Radkem Jarošem a Dinou Štěrbovou o zdolávání osmitisícovek, s Viktorkou Hlaváčkovou a Jožem Kubánim o nízkonákladové turistice a poznávání krajiny pěšky, o architektuře a horách s Danem Mertou a Jurajem Smoleňem i o ekologických výzvách, kterým čelí hory, s Jiřím Malíkem. Taky si nezapomeňte prohlédnout fotogalerii z tohoto unikátního vysílání, kterou najdete pod streamem.

autor: Radio Wave

Související