Není to o optimismu nebo o pesimismu, ale o aktivismu. Musíme něco dělat, říká ekolog Jiří Malík

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ekologický aktivista Jiří Malík.Horský Audioport z Ještědu

„Měli bychom opravdu zvážit, co budeme do budoucna podnikat. Je potřeba, aby lidstvo přešlo na udržitelnou ekologickou stopu,“ vysvětluje ekolog Jiří Malík. Ve vysílání Audioportu okomentoval navracení rysů, vlků a medvědů do českých a slovenských lesů a přiblížil, jakým ekologickým výzvám české a slovenské hory čelí.

Pan Malík přijel na naše vysílání z Ještědu na kole. Přes 120 kilometrů pro něj nebyla neobvykle dlouhá cesta. „Prodal jsem auto, a když je to kratší, jezdím na kole. Delší cesty podnikám veřejnou dopravou,“ říká ekolog, který přes 20 let působí v CHKO na Broumovsku.

„Jak pomohlo našich 165 přehrad při letošním suchu? Téměř vůbec,“ říká expert na ochranu vod

Jiří Malík

Jiří Malík je ochráncem přírody působícím na Broumovsku, dvacet let pracoval na místní Správě CHKO Broumovsko. Založil mimo jiné občanské sdružení Živá voda, které se zabývá ochranou vod a významných krajinných prvků, a aktuálně dokončil práce na projektu „model Zdoňov“. Ten má za úkol přirozeně zadržovat vodu a navrátit zemědělské půdě stoprocentní jímací schopnost.

Dlouhodobě se věnuje tématu vody a sucha, ale také záchraně divoké zvěře. „Naše země je silně narušená stavbami různého charakteru, proto je návrat zvěře problematický. Malý zázrak je třeba návrat rysů, medvědi sem zabrouzdají spíš výjimečně,“ popisuje Malík. Lepší situace je podle něj u vlků. Škody způsobené přemnoženými srnkami a kanci jsou podle dostupných čísel mnohem vyšší než ty, které způsobí vlci na stádech.

„Chápu, že potřebujeme stáda a pastevce, ale myslím, že se ta situace popisuje zkresleně a že se hysterizuje,“ říká Malík s tím, že obecně platí to, že predátoři se nepřemnožují. Jejich výskyt v přírodě přirozeně kopíruje množství dostupné potravy.

Jaké ekologické problémy lokálních hor je potřeba systémově řešit? Jak jde s ekologií dohromady horská turistika? Proč potřebujeme zachytávat i horizontální srážky a jak toho docílit? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související