Prolomit vlny: Nákladové nádraží zůstane stát!

Nákladové nádraží Žižkov v Praze
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nákladové nádraží Žižkov v Praze

Roky se vlekoucí spory o budoucnost architektonické památky evropského významu, kterou je funkcionalistický komplex pražského Nákladového nádraží Žižkov, se dostávají do další fáze. Ministryně kultury Alena Hanáková opět zamítla odvolání vlastníka objektu, Českých drah, a rozsáhlou stavbu (administrativní budovu a dvě křídla skladišť) definitivně prohlásila kulturní památkou. Verdikt už nelze zvrátit.

Konečně tak spadly pod stůl absurdní plány investorů, kteří chtěli budovy zbourat, na jejich místě vést (podle zastaralého dopravního plánu) prodloužení Olšanské třídy směrem k Jarovu a lukrativní 30hektarový brownfield proměnit v luxusní obytnou miničtvrť, ačkoli například pouhých pár metrů vzdálené novostavby Central Parku zůstávaly ještě několik let po svém dokončení z většiny neobsazené.

Oddychnout si tedy prozatím můžou jak aktivisté a odborníci usilující o záchranu architektonicky cenných objektů, tak (částečně) radnice i místní obyvatelé – území s nejasnou budoucností, které dosud postupně chátralo, se nestane rejdištěm bezdomovců a narkomanů, jak ještě nedávno strašili zainteresovaní developeři.

Na druhou stranu teď všechny zúčastněné čeká další, velice náročný úkol: když tedy drážní budovy zůstanou stát, je třeba vymyslet, jak s nimi naložit. České dráhy, které se nádraží chtěly dlouho zbavit (a kterým jeho památková ochrana komplikuje prodej), zatím vyjádření o budoucnosti areálu neposkytly. Zástupci Zelených a občanských aktivistů na žižkovské radnici tvrdí, že už delší dobu jednají o možném využití prostor s různými subjekty, nejčastěji pak zmiňují Národní filmový archiv, který v těsné blízkosti nádraží provizorně sídlí.

02709588.jpeg

Pokud budou mít místní štěstí, bude pro ně nová funkce objektů (narozdíl od naddimenzovaného sídliště pro „lepší“ lidi) přínosem. Vyhráno zdaleka není, ale že architektonická památka zbytečně napadne za oběť zisku několika investorů, je jednoznačně dobrá zpráva.